Esperal działa głównie na zasadzie zastraszenia i odrzucenia, jego działanie pod wpływem wypicia alkoholu polega na szybkim zwiększeniu aldehydu octowego we krwi, co powoduje bardzo nieprzyjemne objawy silnego zatrucia, takie jak: zawroty głowy, pocenie się duszności, wymioty, nudności, skoki ciśnienia, przyspieszone bicie serca, lęk przed śmiercią. Objawy te występują dość szybko, bo już około 10 minut po spożyciu alkoholu i mają odstraszyć od dalszego picia, gdyż głównym problemem alkoholików jest brak silnej motywacji do abstynencji. Dolegliwości takie trwają od czterech do dziesięciu godzin.
- Reakcja ta może spowodować spadek ciśnienia krwi i palpitacje serca. Reakcja może być zatem niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób cierpiących na choroby serca lub przyjmujących leki regulujące ciśnienie krwi.
- Bardzo niewiele osób przyjmujących Esperal sięga po alkohol. Osoby, które go spożywają, zawsze odczuwają skutki uboczne.
- Przed zastosowaniem leku zawierającego ten środek, należy odczekać co najmniej od 12 do 24 godzin od ostatniego sięgnięcia po alkohol. W zależności od ilości spożytego alkoholu, może on utrzymywać się w organizmie przez 12 godzin, a nawet dłużej.
Poradnia mieści się w centrum Łodzi, na ulicy Kościuszki 106/116 (budynek Nowa Europa).
Cena za kompletny zabieg to 480 zł. Cena zawiera koszty zabiegu, leku oraz ewentualny antybiotyk.
Zabieg wszycia leku jest bezbolesny wykonywany z znieczuleniu miejscowym.
Przed zabiegiem zaszycia alkoholowego warto wykonać odtrucie alkoholowe, które pomoże nam w pozbyciu się toksyn. Dzięki niemu można poczuć się znacznie lepiej, ale również mieć pewność, że nasz organizm jest wolny od alkoholu. Odtrucie jest wskazane po ciągu alkoholowym.
Zabieg wszycia Esperalu jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymagana jest hospitalizacja. Możemy szybko wrócić do naszych dawnych obowiązków. Dzięki rozpuszczalnym szwom będzie nam znacznie wygodniej, ponieważ nie musimy wracać na usunięcie szwów. Warto jednak zadbać o ranę po zabiegu za pomocą Octeniseptu. Należy również unikać chodzenia na saunę oraz na basen przez tydzień od zabiegu. Po tygodniu rana powinna być całkowicie zagojona.
Sam Esperal nie daje nam 100% gwarancji, że przestaniemy pić alkohol i będziemy wolni od nałogu. Przede wszystkim ważne będzie nasze nastawienie, ale również terapia, która pomoże nam zwalczyć nasze obawy oraz lęki, czy stres. Nałóg wywoływany jest przez wiele czynników, a najczęściej pojawia się wtedy, kiedy mamy wiele problemów osobistych bądź zawodowych. Dzięki Esperalowi i terapii możemy znacznie łatwiej pozbyć się nałogu, ale również sprawić, że znikną nasze obawy. Ważne jest nowe nastawienie do samego alkoholu, który powinien być dla nas toksyną, a nie jak dotychczas środkiem na rozwiązywanie problemów. Dzięki Esperalowi mamy mniejszą szansę na kolejny ciąg alkoholowy, ponieważ z obawy o skutki uboczne możemy unikać alkoholu.
Wszywkę z Esperalem można usunąć w każdym momencie. Terapeuci jednak nie radzą wykonywać tego zabiegu bez wcześniejszej konsultacji z psychologiem, ponieważ po usunięciu Esperalu istnieje znacznie większa szansa na to, że powrócimy do nałogu. Wszywka alkoholowa może być usunięta na nasze życzenie, lecz jednak warto to wykonać po odbytej już terapii. Po usunięciu Esperalu warto również ją kontynuować by mieć pewność, że uda nam się wygrać z nałogiem.
Zaszycie alkoholowe jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, przez co zabieg jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu również nie będziemy odczuwali bólu.
Przy wszywce alkoholowej nie możemy przyjmować żadnych leków, które zawierają w sobie alkohol. Listę leków otrzymamy od lekarza po wykonaniu zabiegu. Jeśli przyjmujemy leki z alkoholem w składzie należy przed zabiegiem poinformować o tym naszego lekarza chirurga, który będzie wykonywał zabieg zaszycia alkoholowego.
Esperal, którego nazwa farmakologiczna to disulfiram, w tłumaczeniu z francuskiego oznacza nadzieję, co jest bardzo motywujące dla wielu osób. Zabieg zawsze poprzedza oraz kończy konsultacja z lekarzem, który dokładnie przeprowadza szczegółowy wywiad i udziela stosownych porad. Sam proces wszycia odbywa się w sterylnych warunkach ambulatoryjnych. Jest on wykonywany przez doświadczonego chirurga w znieczuleniu miejscowym. Trwa około pół godziny. Lek działa około dwunastu miesięcy. Oczywiście w trakcie tego czasu należy powstrzymywać się od spożycia alkoholu.
Zabieg, jak również całą terapię, przeprowadza się zawsze z pełną dyskrecją, w warunkach komfortowych. Koszt wszycia Esperalu wynosi od 450 do 600 złotych. Lek nie jest wydawany na receptę, a zabieg nie jest refundowany przez NFZ.
Esperal to pomoc dla wielu osób borykających się z chorobą alkoholową, ale świadomie podejmujących decyzję o podjęciu z nią walki. Jest środkiem wspomagającym zachowanie okresu abstynencji ze względu na szybkie wystąpienie niepożądanych objawów przy sięgnięciu po alkohol. Jest to bardzo ważne, gdyż osoby chorujące na tę chorobę, bardzo zresztą podstępną, nie posiadają bariery niepicia, natomiast przykre objawy wypicia przy wszytym Esperalu informują organizm w sposób bezwzględny o powrocie do złego nawyku.
Esperal nie upośledza czynności motorycznych ani refleksu, a więc pacjent nie musi rezygnować z jazdy samochodem czy codziennych aktywności i pracy. Przyjmowanie innych leków w trakcie leczenia zasadniczo jest bezpieczne pod warunkiem że nie zawierają one w swoim składzie alkoholu.
Tak do każdego zabiegu jest wystawiane zaświadczeinie.
Tak, lek jest oryginalny kupowany z hurtowni farmaceutycznej o nazwie Disulfiram WZF.
Przed zabiegiem wszycia Esperalu lekarz przeprowadza wywiad na podstawie którego stwierdza, czy dana osoba może być poddana zabiegowi zaszycia alkoholowego. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:
Przed zabiegiem zaszycia alkoholowego jest wskazany detoks alkoholowy, który pomoże nam w pozbyciu się toksyn, ale również resztek alkoholu. Dzięki niemu można poczuć się znacznie lepiej, ale również mieć pewność, że nasz organizm jest wolny od alkoholu. Detoks wskazany jest po ciągu alkoholowym. Dodatkowo przed zabiegiem nie można pić alkoholu przez co najmniej 24 godziny. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad, na podstawie którego kieruje nas na zabieg.
Terapia przy wszywce alkoholowej jest bardzo ważna, ponieważ pozwala znaleźć w sobie motywację do walki z nałogiem, pozwala pokonać trudne momenty i kryzysy oraz dzięki niej istnieje mniejsza szansa, że powrócimy do negatywnych nawyków. Esperal sam w sobie jest dobrym lekiem, umożliwiającym pozbycie się głodu alkoholowego. Dodatkowo terapia pozwala na znalezienie sposobów na odciągnięcie naszej uwagi od alkoholu oraz głodu alkoholowego. Również łatwiej nam ze specjalistą porozmawiać na temat naszych obaw, czy lęków oraz znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej się zaleźliśmy.
Zabieg wszycia Esperalu jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymagana jest hospitalizacja. Możemy szybko wrócić do naszych dawnych obowiązków. Dzięki rozpuszczalnym szwom będzie nam znacznie wygodniej, ponieważ nie musimy wracać do kliniki po usunięcie szwów. Warto jednak zadbać o ranę po zabiegu za pomocą Octeniseptu. Należy również unikać chodzenia na saunę oraz na basen przez tydzień od zabiegu. Po tygodniu rana powinna być całkowicie zagojona.
Zaszycie alkoholowe jest rekomendowane w momencie, kiedy mamy duży problem z alkoholem i odczuwamy silny głód alkoholowy. To rozwiązanie dla osób, które mają już zaawansowaną chorobę alkoholową lub czują, że bez wspomagania i terapii nie poradzą sobie z nałogiem. Na zaszycie alkoholowe może skierować nas również terapeuta lub osoba z ośrodka dla osób uzależnionych.
Esperal działa od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie teoretycznie możemy spożywać alkohol, bez nieprzyjemnych skutków ubocznych. Ten czas jest ważny, by wprowadzić zmiany w naszym dotychczasowym postępowaniu oraz podjąć się leczenia wraz z psychoterapeutą oraz zacząć uczęszczać na grupę wsparcia.