Esperal, czyli naczej Disulfiram, powszechnie kojarzony jako wszywka alkoholowa, to lek pomagający pacjentom z problemem alkoholowym wyjść z nałogu. Warto pamiętać jednak, że nie prowadzi do natychmiastowego wyleczenia alkoholizmu. Niezbędne jest rozpoczęcie terapii, która pomoże zwalczyć nałóg. Esperal jest świetnym sprzymierzeńcem w tej ciężkiej walce i pomoże zniechęcić się do spożywania alkoholu. Jak działa i czy każdy może z niego skorzystać?
Zabieg wszycia Esperalu wykonuje chirurg. Wykonywany jest w mniej więcej 30 minut, w znieczuleniu miejscowym. W wykonane nacięcie na skórze, najczęściej na pośladku lub pod łopatką, umieszcza się tabletkę i zaszywa ranę. Rana szybko się goi i jest nie zauważalna.
Lek Esperal ma za zadanie opóźnić rozkład alkoholu w organizmie, przez co zostaje dłużej we krwi. W przypadku spożycia już bardzo małej dawki alkoholu, przez osobę z wszytym Esperalem, bardzo szybkim czasie osoba ta czuje nieprzyjemne, uciążliwe dolegliwości, jak w przypadku zatrucia alkoholowego. W nie całe 10 minut pacjent zaczyna odczuwać uporczywe bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca, strach, panikę. Ma to na celu skutecznie zniechęcić do dalszego sięgania po alkohol. W połączeniu z terapią odwykową może usprawnić długi i ciężki proces wychodzenia z nałogu.
Niestety są pewne ograniczenia które muszą być przestrzegane dla dobra pacjenta. Zabiegowi z całą pewnością i stanowczością nie mogą poddać się kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lekarz odmówi również wszycia Esperalu osobie nietrzeźwej. Przed zastosowanej tej formy terapii przez 24–48 h trzeba odstąpić całkowicie od picia zarówno samego alkoholu jak i innych substancji zawierających etanol. Przeciwskazaniem jest też nadwrażliwość na disulfiram.
Bardzo ważne jest by poinformować lekarza o chorobach, ponieważ przy niektórych z nich nie powinno się zastosować Esperalu. Do takich chorób należą:
Ponadto ostrożność powinny zachować osoby z chorobami układu oddechowego, padaczką, chorobami nerek i wątroby, niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, psychozami. Wystąpienie reakcji chemicznej między alkoholem, a Esperalem mogłoby znacznie wpłynąć na pogorszenie się tych chorób i być poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest dokładne i szczere poinformowanie lekarza o stanie naszego zdrowia. W wywiadzie lekarskim powinniśmy wspomnieć również o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach. Disulfiram może wzmocnić działanie niektórych leków jak chociażby warfaryny, stosowanej w lekach przeciwzakrzepowych, czy fenytoiny, będącej składem środków o działaniu przeciwdrgawkowym. Zatem wszystkie te sprawy warto dokładnie omówić z lekarzem przed poddaniem się zabiegowi.
Zgłaszając się do naszego gabinetu, masz pewność, że podczas zabiegu zostanie zastosowany oryginalny lek Disulfiram WZF, co gwarantuje powodzenie terapii awersyjnej. Zabieg jest wykonywany przez lekarza chirurga, w znieczuleniu miejscowym, stąd nawet najbardziej wrażliwi pacjenci nie odczuwają bólu. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach z zachowaniem wszystkich procedur ostrożności i bezpieczeństwa. Gwarantujemy profesjonalną opiekę medyczną podczas wykonywania zabiegu oraz konsultację po implantacji. Po zabiegu pacjent dostaje zaświadczenie o jego wykonaniu. Wszystko odbywa się w atmosferze całkowitej dyskrecji i poszanowania pacjenta.
Przed wykonaniem implantacji leku nie należy wykonywać żadnych badań. Nie jest wymagane również skierowanie na zabieg. Najbardziej istotną kwestią podczas leczenia awersyjnego jest silna motywacja osoby uzależnionej do zmiany swoich poprzednich nawyków (czyli zaprzestanie spożywania alkoholu, całkowite) oraz zgłoszenie się trzeźwym na zabieg. Pacjent przed zabiegiem podpisuje świadomą zgodę na zabieg. Osoba, która na zabieg przyjdzie nietrzeźwa, nie zostanie do niego zakwalifikowana. Wymagana jest min. 24 godzinna trzeźwość. W innym przypadku pozostałości etanolu mogą wejść natychmiastowo w reakcję z aktywnym składnikiem leku: Disulfiramem, co może spowodować silne skutki uboczne.
Wszywka alkoholowa jest lekiem niezwykle wydajnym. Jednorazowe zaszycie tabletek starcza na okres od 8 nawet do 12 miesięcy, co jest niewątpliwą zaletą tego rodzaju terapii ponieważ nie ma konieczności regularnego zażywania tabletek. Czas działania leku w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji danego organizmu. Po zakończeniu działania wszywki, jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazać, zabieg zaszycia można wykonać ponownie.
Implantacja Esperalu nie jest zabiegiem inwazyjnym. Osoby poddające się zaszyciu, po jego wykonaniu mogą wrócić do domu. Nie musza rezygnować również ze swoich codziennych zajęć czy też obowiązków. Nie jest wymagane też zwolnienie. Ranę należy odpowiednio pielęgnować aby nie wdało się zakażenie. Jeżeli dostrzeżemy, że z rany wycieka płyn surowiczy, lub też w okolicach rany pojawi się niewielka torbiel, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza wykonującego zabieg.
W naszym gabinecie podczas zaszycia stosujemy szwy rozpuszczalne. Dlatego też nie ma konieczności ich ściągania. Szwy rozpuszczą się same po kilku dniach. Rana goi się ok. 7 dni, a blizna jest niemalże niezauważalna. Wszywka nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie awersyjne jest bardzo dyskretne.
Esperal, określany inaczej mianem terapii awersyjnej jest bardzo skuteczną metodą pomocniczą w kompleksowym leczeniu choroby alkoholowej. Skuteczność ta opiera się przede wszystkim na wywoływaniu nieprzyjemnych skojarzeń z połączeniem etanolu i wszywki, przez co osoba uzależniona z obawy o swoje zdrowie (a nawet i życie) rezygnuje z picia alkoholu. Uzależniony na samą myśl o czekających go konsekwencjach boi się sięgać po alkohol. Takie zachowanie skutecznie wspomaga inne działania terapeutyczne, które są konieczne podczas leczenia alkoholizmu. Wszywka alkoholowa stosowana samodzielnie jako lek na alkoholizm nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Alkoholizm jest chorobą, która wymaga leczenia kompleksowego. Niestety alkoholikiem jest się całe życie, trzeba nauczyć się żyć w trzeźwości i wytrwać w niej – aby nie powrócić do destrukcyjnej używki. Najwyższą skutecznością charakteryzują się różnego rodzaju terapie psychologiczne w zamkniętych placówkach. Ponad 80% osób uzależnionych po wyjściu placówki oraz wspomagając się Esperalem, żyje w całkowitej trzeźwości. Terapie te stawiają sobie za cel wyrobić w pacjentach silną samokontrolę. Podczas tego procesu pomocna jest właśnie wszywka alkoholowa.
Lekarz chirurg
Wygodna lokalizacja
Anonimowość
Oryginalny Esperal