Choroba alkoholowa negatywnie wpływa na jednostkę dotknięta uzależnieniem ale również na bliskie jej osoby, które z nią zamieszkują. Osoby te przeżywają duży stres związany z nałogiem bliskiej osoby. Nie są w stanie przewidzieć w jakim stanie wróci do domu oraz czy któreś ich słowo nie spowoduje wybuchu agresji. To bardzo ciężka sytuacja, która wymaga pilnego rozwiązania. Życie w permanentnym stresie oraz niepewności może wywołać wiele chorób i zaburzeń psychicznych. Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu powinni skorzystać z pomocy specjalistów oraz zadbać o siebie. Jak jednak postępować, gdy mieszka się z osobą uzależnioną od alkoholu?
Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu, z którą mieszkam?
Choroba alkoholowa jednego z członków rodziny negatywnie wpływa na całe życie pozostałych członków tej najmniejszej grupy społecznej. Obarczeni oni są wstydem za postępowanie bliskiej osoby. Bardzo często są oceniani, krytykowani i wytykani palcami w swojej społeczności. Bardzo często rodziny osób uzależnionych od alkoholu są współuzależnione. Oznacza to, że ukrywają chorobę bliskiej osoby przed światem, sprzątają po niej, wyręczają w obowiązach, a wszytsko to tak naprawdę sprawia, że choroba alkoholowa tej osoby się rozwija.
Osobę uzależnioną należy wspierać i motywować do podjęcia leczenia, jednak nie należy ułatwiać jej spożywania alkoholu oraz wyręczać w jej obowiązkach. Takie działanie jest niejako przyzwoleniem na nadmierne spożywanie alkoholu.
Życie z osobą uzależnioną od alkoholu nie należy do łatwych. Co więcej jest to bardzo trudne i wymagające życie, dlatego należy zadbać o swoje zdrowie i emocje.
Bliska mi osoba jest uzależniona od alkoholu, ale nie chce się leczyć, co mogę zrobić?
Pamiętaj, że to osoba uzależniona musi chcieć podjąć leczenie. Bez jej zaangażowania i motywacji, Ty nie uzdrowisz jej z choroby alkoholowej. Możesz okazać bliskiej Ci osobie wsparcie, zapewnić, że zawsze może na ciebie liczyć podczas leczenia, jednak pamiętaj, abyś nie brał odpowiedzialności za tą osobę. Pamiętaj również o swoim zdrowiu i komforcie psychicznym. Nie zatracaj siebie w pomocy innym.
Oto kilka wskazówek, jak można postępować.
- Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz, chyba każdy z nas choć raz słyszał to stwierdzenie. Pozwól osobie uzależnionej odczuć na własnej skórze konsekwencje swoich czynów. Nie wyręczaj osoby uzależnionej od alkoholu z codziennych obowiązków. Sprzątanie butelek czy wymiocin będzie przyczyniało się do rozwoju choroby alkoholowej a nie jej wyleczenia. Pomoc bliskich podczas leczenia choroby alkoholowej jest istotna i wskazana. Jednak pamiętaj, aby zaznaczać granice i wyraźnie mówić stop. Bardzo często osoba pijąca alkohol problemowo musi dostrzec na własnej skórze jak wielki ma problem, dopiero to pomoże zrozumieć jej, że coś jest nie tak i warto poszukać pomocy.
- Jestem i pomogę Ci się wyleczyć, ale nie pomogę Ci pić. Należy wspierać osobę uzależnioną w procesie leczenia choroby alkoholowej. Rozmawiaj z nią, zapewnij o swoim wsparciu i tym, że zawsze możesz pomóc. Pamiętaj jednak, żeby nie wspierać tej osoby w uzależnieniu. Nie dostosowywuje własnego życia do uzależnienia bliskiej Ci osoby, nie wyręczaj jej, nie usprawiedliwiaj… Wszystko to, choć wykonywane z chęcią pomocy i ratowania, sprawia, że jednostka rozwija swój nałóg. Wynika to z tego, że nie odczuwa konsekwencji swoich czynów, przez co nie może dostrzec własnego problemu.
- Dbaj o siebie. Jeżeli chcesz pomóc osobie uzależnionej od alkoholu najpierw powinieneś zadbać o siebie, swoje zdrowie zarówno to fizyczne jak i psychiczne oraz dobre samopoczucie.
- Zgłoś się po pomoc, jeżeli dostrzeżesz u siebie objawy współuzależnienia. Twoje zdrowie i właściwe działanie pomoże osobie uzależnionej.
- Szukaj pomocy u specjalistów. Nie musisz być z tym wszystkim sam. Zgłoś się po pomoc do psychologa, który pomoże Ci przejść przez ten trudny etap.
- Nie kontroluj osoby uzależnionej. Pamiętaj, że to ona musi wziąć odpowiedzialność za własne życie. Pozwól tej osobie na odczuwanie negatywnych konsekwencji własnych czynów. Nadmierna kontrola, śledzenie oraz opróżnianie butelek z alkoholem nie uleczy osoby uzależnionej. Bardzo często może wręcz wzmocnić objawy choroby, a Ciebie wyczerpać.
- Szanuj zdanie osoby uzależnionej. Nawet kiedy kompletnie się z nim nie zgadzasz, staraj się zrozumieć postępowanie osoby uzależnionej. Pomoże Ci to używać innych argumentów, które być może lepiej dotrą do jednostki. Alkohol negatywnie wpływa na pamięć oraz zdolność logicznego myślenia. Twoje słowa mogą wywołać agresję u osoby uzależnionej lub po prostu mogą nie zostać zapamiętane.
- Staraj się rozmawiać ze spokojem. Emocje są najgorszym możliwym doradcą. Ochłoń, przygotuj się do tej rozmowy i dopiero ją rozpocznij. Możesz wypisać wszystko co dla ciebie ważne na kartce.
- Zacznij rozmowę dopiero, gdy bliska ci osoba uzależniona będzie trzeźwa. Działanie alkoholu może negatywnie wpłynąć na zachowanie osoby uzależnionej.
- Nie szantażuj. Groźby i szantaż emocjonalny nie zdadzą rezultatów. Pamiętaj, że skuteczność leczenia w dużej mierze opiera się na zaangażowaniu i motywacji pacjenta do leczenia. Jeżeli osoba uzależniona zgłosi się na leczenie tylko dla świętego spokoju, to okres abstynencji może być bardzo krótki.
Wszywka alkoholowa, czy to dobry pomysł?
Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla pełnoletnich osób uzależnionych od alkoholu, które zdecydowały się o zmianie własnego życia i chcą zaprzestać spożywania alkoholu. Esperal nie leczy choroby alkoholowej jednak skutecznie pomaga wytrwać w trzeźwości. Jego działanie sprawia, że jednostka po spożyciu alkoholu odczuwać będzie silne i negatywne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Wielogodzinny ból głowy, wymioty, biegunka, drżenie mięśni, kołatanie serca czy skoki ciśnienia skutecznie zniechęcają do spożywania alkoholu i wręcz wzbudzają awersję do tej substancji. Esperal działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy, a jego zastosowanie wymaga świadomej zgody pacjenta.
Mieszkam z osobą po terapii leczenia uzależnień – co robić?
Pamiętaj, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna. Oznacza to, że osoba uzależniona może osiągnąć wieloletni okres trzeźwości, ale nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Osoba po terapii potrzebuje stałego wsparcia w wytrwaniu w trzeźwości. Nie należy prowokować tej osoby do sięgania po alkohol. Nie jest dobrym pomysłem również wypominanie krzywd, których wyrządzenia dopuściła się osoba uzależniona pod wpływem alkoholu. Silne emocje, mogą sprawić, że osoba uzależniona nie będzie umiała poradzić sobie z ich natłokiem i wróci do spożywania alkoholu. W momencie słabości oraz wątpienia należy być oparciem dla osoby uzależnionej. Warto nakłonić ją wtedy do kontaktu ze specjalistą. Warto również wspierać osobę uzależnioną w uczęszczaniu na spotkania grupy Anonimowych Alkoholików. Warto zrozumieć, że osoba, która w przeszłości nadużywała alkoholu, dziś pomimo trzeźwości, stale walczy z chorobą. Osoba ta może odczuwać silny głód alkoholowy.