menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu – jak postępować?

Home>Blog>Życie z osobą uzależnioną od alkoholu – jak postępować?

Choroba alkoholowa negatywnie wpływa na jednostkę dotknięta uzależnieniem ale również na bliskie jej osoby, które z nią zamieszkują. Osoby te przeżywają duży stres związany z nałogiem bliskiej osoby. Nie są w stanie przewidzieć w jakim stanie wróci do domu oraz czy któreś ich słowo nie spowoduje wybuchu agresji. To bardzo ciężka sytuacja, która wymaga pilnego rozwiązania. Życie w permanentnym stresie oraz niepewności może wywołać wiele chorób i zaburzeń psychicznych. Bliscy osoby uzależnionej od alkoholu powinni skorzystać z pomocy specjalistów oraz zadbać o siebie. Jak jednak postępować, gdy mieszka się z osobą uzależnioną od alkoholu?

Jak postępować z osobą uzależnioną od alkoholu, z którą mieszkam?

Choroba alkoholowa jednego z członków rodziny negatywnie wpływa na całe życie pozostałych członków tej najmniejszej grupy społecznej. Obarczeni oni są wstydem za postępowanie bliskiej osoby. Bardzo często są oceniani, krytykowani i wytykani palcami w swojej społeczności.  Bardzo często rodziny osób uzależnionych od alkoholu są współuzależnione. Oznacza to, że ukrywają chorobę bliskiej osoby przed światem, sprzątają po niej, wyręczają w obowiązach, a wszytsko to tak naprawdę sprawia, że choroba alkoholowa tej osoby się rozwija. 

Osobę uzależnioną należy wspierać i motywować do podjęcia leczenia, jednak nie należy ułatwiać jej spożywania alkoholu oraz wyręczać w jej obowiązkach. Takie działanie jest niejako przyzwoleniem na nadmierne spożywanie alkoholu. 

Życie z osobą uzależnioną od alkoholu nie należy do łatwych. Co więcej jest to bardzo trudne i wymagające życie, dlatego należy zadbać o swoje zdrowie i emocje. 

Bliska mi osoba jest uzależniona od alkoholu, ale nie chce się leczyć, co mogę zrobić?

Pamiętaj, że to osoba uzależniona musi chcieć podjąć leczenie. Bez jej zaangażowania i motywacji, Ty nie uzdrowisz jej z choroby alkoholowej. Możesz okazać bliskiej Ci osobie wsparcie, zapewnić, że zawsze może na ciebie liczyć podczas leczenia, jednak pamiętaj, abyś nie brał odpowiedzialności za tą osobę. Pamiętaj również o swoim zdrowiu i komforcie psychicznym. Nie zatracaj siebie w pomocy innym. 

Oto kilka wskazówek, jak można postępować. 

Wszywka alkoholowa, czy to dobry pomysł?

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla pełnoletnich osób uzależnionych od alkoholu, które zdecydowały się o zmianie własnego życia i chcą zaprzestać spożywania alkoholu. Esperal nie leczy choroby alkoholowej jednak skutecznie pomaga wytrwać w trzeźwości. Jego działanie sprawia, że jednostka po spożyciu alkoholu odczuwać będzie silne i negatywne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Wielogodzinny ból głowy, wymioty, biegunka, drżenie mięśni, kołatanie serca czy skoki ciśnienia skutecznie zniechęcają do spożywania alkoholu i wręcz wzbudzają awersję do tej substancji. Esperal działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy, a jego zastosowanie wymaga świadomej zgody pacjenta. 

Mieszkam z osobą po terapii leczenia uzależnień – co robić?

Pamiętaj, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna i potencjalnie śmiertelna. Oznacza to, że osoba uzależniona może osiągnąć wieloletni okres trzeźwości, ale nigdy nie będzie miała kontroli nad alkoholem. Osoba po terapii potrzebuje stałego wsparcia w wytrwaniu w trzeźwości. Nie należy prowokować tej osoby do sięgania po alkohol. Nie jest dobrym pomysłem również wypominanie krzywd, których wyrządzenia dopuściła się osoba uzależniona pod wpływem alkoholu. Silne emocje, mogą sprawić, że osoba uzależniona nie będzie umiała poradzić sobie z ich natłokiem i wróci do spożywania alkoholu. W momencie słabości oraz wątpienia należy być oparciem dla osoby uzależnionej. Warto nakłonić ją wtedy do kontaktu ze specjalistą.  Warto również wspierać osobę uzależnioną w uczęszczaniu na spotkania grupy Anonimowych Alkoholików. Warto zrozumieć, że osoba, która w przeszłości nadużywała alkoholu, dziś pomimo trzeźwości, stale walczy z chorobą. Osoba ta może odczuwać silny głód alkoholowy.