menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Ubezwłasnowolnienie alkoholika: Wsparcie rodziny i przyjaciół

Home>Blog>Ubezwłasnowolnienie alkoholika: Wsparcie rodziny i przyjaciół
Ubezwłasnowolnienie alkoholika: Wsparcie rodziny i przyjaciół

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która dotyka nie tylko samą osobę nadużywającą, lecz także jej bliskich i rodzinę. Alkohol jest substancją, pod wpływem której człowiek nie myśli racjonalnie i podejmuje często nierozsądne i bolesne w skutkach decyzje. Istnieje jednak sposób na prawne ubezwłasnowolnienie alkoholika, które może być orzeczone przez sąd. W poniższym artykule przywołamy najważniejsze informacje związane z tą kwestią, omówimy jak ubezwłasnowolnić alkoholika i z czym związana jest ta decyzja. 

Czym jest ubezwłasnowolnienie alkoholika? 

Choroba alkoholowa związana jest z przewlekłym schorzeniem, które wpływa niszcząco na różne aspekty życia osoby uzależnionej. Spożywany regularnie alkohol atakuje organizm i wywołuje często nieodwracalne szkody zdrowotne. Substancja ta uniemożliwia rozsądne i świadome działanie osoby nadużywającej jej, co wpływa bezpośrednio na jej funkcjonowanie na co dzień. Alkohol w pewien sposób przejmuje kontrolę nad działaniami podejmowanymi pod swoim wpływem, co często może prowadzić do złych decyzji i kroków materialnych, w tym zaciąganiu kredytów, zastawianiu majątku czy sprzedaży drogocennych przedmiotów. W takich sytuacjach cierpią zazwyczaj najbliżsi, którzy potrzebują podjąć konkretne kroki do zapewnienia sobie bezpieczeństwa i zadbania o lepszą przyszłość również samej osoby uzależnionej. 

Ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej polega na pozbawieniu jej na co dzień sprawczości prawnej. W praktyce oznacza to między innymi odebranie możliwości zarządzania swoim majątkiem, sprzedaży domu czy zaciągania kredytów i pożyczek. 

Uzależnienie od alkoholu jest więc jedną z podstaw, która pozwala ubiegać się o ubezwłasnowolnienie. Według polskiego prawa ubezwłasnowolniona może być każda osoba, która skończyła 13. rok życia i z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju lub innych schorzeń psychicznych, w tym alkoholizmu lub narkomanii, nie jest w stanie decydować o swoim postępowaniu. Możliwe jest ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite, w zależności od rangi problemów.

Warto pamiętać, że samo uzależnienie od alkoholu nie stanowi wystarczającej przesłanki do wydania ubezwłasnowolnienia. Muszą towarzyszyć mu zaburzenia natury psychicznej. Tak samo w przypadku innych zachowań, które odbiegają od przyjętych społecznie norm. Tak długo jak nie występują współistniejące podstawy zaburzeń psychicznych, osoba nie kwalifikuje się do poddania ubezwłasnowolnieniu. 

Wniosek o ubezwłasnowolnienie składa członek rodziny alkoholika, niezależnie od swojej roli. Możliwe jest więc ubieganie się o ubezwłasnowolnienie rodzica, męża, żony czy dziadka. 

Jak ubezwłasnowolnić alkoholika?

Procedura ubezwłasnowolnienia alkoholika może mieć charakter całkowity lub częściowy. Obydwa procesy wyglądają bardzo podobnie. W przypadku całkowitego ubezwłasnowolnienia zazwyczaj dotyczy ono osób niepełnoletnich, natomiast częściowe może być zastosowane w przypadku osób dorosłych. Przede wszystkim należy najpierw złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie do najbliższego sądu okręgowego. 

Ubezwłasnowolnienie częściowe dotyczy sytuacji, w których alkoholik nie jest w stanie samodzielnie decydować o swoim byciu i potrzebuje pomocy w prowadzeniu codziennych spraw. W takim przypadku alkoholik będzie mógł podejmować czynności prawne, natomiast każdorazowo potrzebna będzie zgoda przedstawiciela ustawowego. Bez aprobaty opiekuna, osoba częściowo ubezwłasnowolniona może zawierać umowy, które dotyczą mało istotnych, codziennych spraw. 

Ubezwłasnowolnienie całkowite jest możliwe w przypadku osób o równoczesnych zaburzeniach psychicznych, które powiązane są z regularnym i długotrwałym spożywaniem alkoholu. Dotyczy ono osób, które ukończyły 13. rok życia.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie przykład

Ubezwłasnowolnienie alkoholika to proces różny od przymusowego skierowania osoby uzależnionej na leczenie. Natomiast obydwa postępowania mogą się toczyć równocześnie. 

Wniosek powinien być odpowiednio sporządzony a prośba uargumentowana. W trakcie toku postępowania przeprowadzone zostaną dowody, które potwierdzą pijaństwo osoby przejawiającej zaburzenia psychiczne. Początkowo sprawa rozpatrywana będzie w sądzie okręgowym, do którego została złożona, dopiero w drugiej kolejności trafi do sądu apelacyjnego. 

Nie istnieje jeden poprawny wzór wniosku o ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej. Każda sytuacja jest inna i historie różnią się od siebie. Najistotniejszą kwestią jest udowodnienie wskazanej osobie alkoholizmu, który związany jest bezpośrednio z zaburzeniami psychicznymi. Aby zrobić to skutecznie, można wykorzystać: zebrane zeznania świadków, zgromadzone nagrania, oficjalne dokumenty (na przykład medyczne), wcześniejsze wyroki skazujące, chociażby za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. 

Dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże odpowiednio taki wniosek sporządzić w oparciu o zgromadzone dowody. 

Jakie mogą być skutki ubezwłasnowolnienia alkoholika?

Okres postępowania w sprawie ubezwłasnowolnienia często zajmuje dużo czasu i przysparza wiele momentów niepewności osobom w nim uczestniczącym. 

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na kwestie finansowe osoby uzależnionej, zwłaszcza w przypadku jej niespłaconych długów. Wszystkie zaległości i zobowiązania dziedziczone są na ogólnie panujących zasadach, co oznacza, że przechodzą na małżonka/małżonkę oraz dzieci. Mając to na uwadze, można zastanowić się nad odrzuceniem spadku, a w przypadku zadłużenia osoby uzależnionej, nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej. 

Ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej zapobiegnie dalszym niepożądanym działaniom z jej strony. Objęta takim orzeczeniem, nie będzie mogła zaciągać kredytów, chwilówek, a nawet nie zastawi drogocennych przedmiotów w lombardzie. Stanowi to więc rodzaj zabezpieczenia dla jej najbliższych i pozwala na zadbanie o ich spokojniejszą teraźniejszość i przyszłość. 

Jak długo trwa proces ubezwłasnowolnienia alkoholika?

Niestety sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do jednych z najtrudniejszych przypadków prawnych. Zazwyczaj doprowadzenie do końca procesu ubezwłasnowolnienia alkoholika trwa około kilku miesięcy, a w skrajnych wypadkach jest to nawet kilka lat. Spowodowane jest to wypieraniem się swojej choroby przez osobę uzależnioną i utrudnianiem całego procesu, chociażby poprzez niestawianie się na badania lub ustalone spotkania.  

Potrzebuje pomocy w podjęciu działań związanych z ubezwłasnowolnieniem. Gdzie powinienem się zgłosić?

Jeśli ktoś z Twoich najbliższych zmaga się z problemem uzależnienia i równoczesnych zaburzeń psychicznych, zgłoś się do odpowiednich placówek prawnych, w których pracują wykwalifikowani i przeszkoleni adwokaci. Odpowiedzą oni na wszelkie nurtujące pytania i pomogą podjąć potrzebne kroki do dalszego postępowania w sprawie skutecznego ubezwłasnowolnienia osoby uzależnionej. Czasem najtrudniejsze decyzje są potrzebne, aby móc ruszyć dalej i zapewnić bezpieczną przyszłość nie tylko sobie, ale także swojej rodzinie.