menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Sprawdź kim jesteś po alkoholu? 4 typy „pijackich osobowości”

Home>Blog>Sprawdź kim jesteś po alkoholu? 4 typy „pijackich osobowości”

Mimo, iż napoje alkoholowe na każdą osobę wpływają nieco inaczej, to zmiany w zachowaniu ludzi prezentowane po sięgnięciu po alkohol bez trudu można sklasyfikować za pomocą opracowanej przez amerykańskich naukowców klasyfikacji uwzględniającej cztery różne typy osób pijanych. Naukowcy z University od Missouri-Columbia przeprowadzili badanie na grupie 374 studentów. Ich zadaniem było dwukrotne opisanie samych siebie, uwzględniając stan, kiedy są trzeźwi, a następnie skupiając się na ich zachowaniu po alkoholu. Uzyskane wyniki pozwoliły na wyszczególnienie czterech typów tzw. pijanych osobowości, do których zalicza się: Mary Poppins, Ernest Hemingway, Mr. Hyde, a także Szalony Profesor z filmu „Gruby i chudszy”.

Według przeprowadzonych testów, najwięcej osób reprezentuje po alkoholu styl Ernesta Hemingwaya. Do niego zakwalifikowano około 42% respondentów. Drugie miejsce zajmuje mr Hyde – około 23%. Trzecie miejsce zarezerwowano dla Szalonego Profesora – około 20% odpowiedzi, a na ostatnim miejscu uplasowała się Mary Poppins z jedynie 15% wskazań respondentów. Dość zaskakującym faktem jest tutaj to, iż około dwóch trzecich osób, które utożsamiają się z cechami charakterystycznymi grupy mr Hyde’a to kobiety.

Przeprowadzone badanie budzi jednak wiele kontrowersji i generuje pewne nieścisłości. Warto je więc rozpatrywać w kategorii ciekawostki skłaniającej do refleksji nad własnym postępowaniem po alkoholu, a niżeli naukowego faktu i sztywnych ram zmiany zachowania. Przede wszystkim pierwszym uchybieniem, na jakie zwracają uwagę inni naukowcy to oceniania przez respondentów badania własnego zachowania. Istnieje tutaj ryzyko, iż studenci mogli nie dostrzegać zmian, jakie zachodziły u nich po akcie picia alkoholu, ewentualnie niepoprawnie je rozpoznawali i nazywali. Zakłada się, że część z badanych osób nie odpowiadała do końca szczerze na temat swoich doświadczeń, a wykazywała skłonność do posługiwania się ukształtowanymi przez kulturę i obyczajowość stereotypami dotyczącymi pijanych osób, a na podstawie tych domysłów relacjonowała swój spodziewany sposób zachowania. Dużą wartość miałoby tutaj zweryfikowanie relacji danej „na trzeźwo” przez badaną grupę studentów i sprawdzenie, czy rzeczywiście ich zachowanie jest takie, jak to deklarowane.

Ernest Hemingway

Osoby o typie Ernest Hemingway będąc pod wpływem alkoholu charakteryzują się niewielkimi zmianami i odstępstwami od swoich typowych zachowań. Zwykle są to osoby, którym udaje się zachować trzeźwość umysłu, a ich decyzje i sposób rozumowania jest logiczny i rozsądny. Mimo, iż są zdolne spożyć dość dużą dawkę używki, nie wykazują oznak upicia się.

Nazwa dla tej grupy osób wzięła się od pisarza – Ernesta Hemingwaya, który rozkoszował się w różnych typach alkoholu. Znany był nie tylko ze swoich dzieł literackich, ale także ze szczególnej słabości do szkockiej whisky. Jego mottem twórczym było: pisz pijany, redaguj trzeźwy.

Szalony profesor

Szalony Profesor jest określeniem na osobę, która w normalnych, typowych sytuacjach jest bardzo skryta i często nieśmiała, przy czym po wypiciu kilku drinków zmienia się w prawdziwego ekstrawertyka. Tym samym ich oblicza są skrajnie różne. Na co dzień osoba cicha, spokojna, dość niepewne siebie, podczas spotkań towarzyskich zakrapianych alkoholem przejawia nowe, zupełnie odmienne oblicze osoby towarzyskiej, głównie podczas imprez weekendowych lub wyjść na miasto.

Mary Poppins

Osoby zakwalifikowane jako Mary Poppins zanim sięgną po alkohol charakteryzują się uprzejmością, wesołym usposobieniem, a także sympatycznym odnoszeniem się do innych osób. Z kolei wizyta przy barze dodatkowo wzmacnia te cechy. Zwykle piją mniejsze ilości napojów wyskokowych, niż ich towarzysze. Raczej chcą się jedynie delikatnie odprężyć i dodatkowo wzmocnić swój dobry nastrój. Dość sporadycznie przeżywają wszelkie dolegliwości związane z przesadą w ilości spożytych drinków.

Mr Hyde

Osoby reprezentujące ten styl w momencie znajdowania się pod wpływem działania etanolu stają się zupełnie inne, niż na co dzień. Ich upicie się na umór generuje przejawianie nieprzewidywalnego zachowania. Takie osoby są nieprzyjemne, niesympatyczne, a niejednokrotnie wręcz agresywne. Podobnie dzieje się z doktorem Jekyll, który zmienia się w mr Hyde’a. Tym samym – na co dzień trzeźwa osoba jest spokojna i nie wykazuje nieprzyjemnych zachowań, jednak jeżeli zaczyna w nadmiernych ilościach korzystać z alkoholu, staje się innym człowiekiem, który nie mając umiaru w piciu, pod wpływem używki podejmuje złe i nieodpowiedzialne decyzje. Dodatkowo osoby spod tego stylu znacznie częściej, niż pozostałe typy odczuwają konsekwencje zatrucia alkoholowego.

Czym jest alkoholizm?

Mimo, iż wcześniejsza część tekstu jest dość humorystyczna i prezentuje bardziej luźne podejście do tematu, to jednak należy mieć na uwadze, że uzależnienie od alkoholu oficjalnie zostało uwzględnione przez WHO – Światową Organizację Zdrowia, jako chorobę postępującą i śmiertelną. Alkoholizm ma także nadany numer w powszechnie obowiązującej na całym świecie klasyfikacji chorób i schorzeń ICD-10.

Definiując alkoholizm należy zwrócić uwagę na jego oddziaływanie fizyczne i psychiczne. Sam etanol wykazuje silne działanie spowalniające działanie układu nerwowego. Na jego rozwój mają wpływ następujące czynniki:

Najczęstsze objawy uzależnienia alkoholowego

Charakterystyczne zjawiska świadczące o rozwoju uzależnienia od alkoholu to:

W bardziej zaawansowanych stadiach chorobowych pojawia się:

Jak leczyć alkoholizm?

Podstawą działań antyalkoholowych jest skorzystanie z fachowej pomocy specjalistów z zakresu leczenia i terapii uzależnień, przy czym działania te będą przynosić rezultaty jedynie wtedy kiedy Pacjent pogodzi się ze swoim stanem, przestanie się okłamywać i wypierać ze świadomości istnienie alkoholizmu, a także szczerze, z własnej woli skieruje się na wszelkie rodzaje oddziaływań antyalkoholowych.

Alkoholicy mają do wyboru szerokie spektrum działań, które oddziałują zarówno na ciało, jak i na psychikę. Profesjonalista w swojej dziedzinie z pewnością będzie w stanie w sposób indywidualny dobrać konkretne działania tak, aby były one jak najbardziej optymalne w danym przypadku.