menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Jakie są symptomy alkoholizmu?

Home>Blog>Jakie są symptomy alkoholizmu?
jakie-sa-symptomy-alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu może być trudne do rozpoznania. W przeciwieństwie do narkotyków alkohol jest powszechnie dostępny i akceptowany w wielu kulturach. Często znajduje się w centrum sytuacji towarzyskich i jest ściśle związany z uroczystościami i przyjemnością. Sami stworzyliśmy wizerunek alkoholu, który stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Społeczeństwo pełne jest nawyków i tradycji alkoholowych. Picie stało się częścią życia wielu ludzi. Kiedy jest to powszechne w społeczeństwie, może być trudno odróżnić kogoś, kto lubi od czasu do czasu wypić kilka drinków od kogoś, kto ma prawdziwy problem.

Objawy alkoholizmu:

Ponieważ uzależnienie z czasem się pogarsza, ważne jest, aby szukać wczesnych sygnałów ostrzegawczych. Wcześnie rozpoznana i leczona osoba uzależniona od alkoholu może być w stanie uniknąć poważnych konsekwencji choroby.

Jeśli martwisz się, że ktoś, kogo znasz, jest uzależniony od alkoholu, najlepiej podejść do niego w sposób wspierający. Unikaj zawstydzania ich lub wywoływania poczucia winy. To może je odepchnąć i sprawić, że będą bardziej odporne na Twoją pomoc.

Jakie komplikacje zdrowotne wiążą się z alkoholizmem?

Uzależnienie od alkoholu prowadzi do chorób zdrowotnych. Oba mogą być śmiertelne. Alkoholizm może również powodować: wrzody żołądka, powikłania cukrzycy, problemy seksualne, wady wrodzone, utratę kości, problemy ze wzrokiem, zwiększone ryzyko zachorowania na raka oraz stłumiona funkcja odpornościowa.

Jeśli ktoś uzależniony od alkoholu podejmuje niebezpieczne ryzyko podczas picia, może narażać na niebezpieczeństwo również innych. Jazda po alkoholu jest powszechnym problemem w społeczeństwie. 

Te powikłania są powodem, dla którego tak ważne jest wczesne leczenie uzależnienia od alkoholu. Prawie wszystkich zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu można uniknąć lub można je leczyć, z pomyślnym długotrwałym wyzdrowieniem. Nieleczony alkoholizm wiąże się ze śmiercią pacjenta. Nie da się w inny sposób uniknąć destrukcji zdrowia danej osoby. 

Wzorce alkoholizmu.

Ze względu na to, że alkohol jest tak powszechny, może być trudno odróżnić jego okazjonalne używanie od nadużywania. Chociaż żadna ilość alkoholu nie jest wolna od ryzyka, pewne wzorce picia zmniejszają ryzyko wystąpienia zagrożeń dla zdrowia i powstania alkoholizmu. 

Jeśli osoba pełnoletnia decyduje się na picie alkoholu, zaleca się, aby robiła to z umiarem. Za umiarkowane picie uważa się 1 standardowy drink dziennie dla kobiet i 2 standardowe drinki dziennie dla mężczyzn. Intensywne picie wiąże się z większym ryzykiem. Intensywne picie jest klasyfikowane jako 3 lub więcej drinków dziennie dla kobiet i 4 lub więcej drinków dziennie dla mężczyzn. Ten wzorzec picia można również zdefiniować jako 8 drinków tygodniowo dla kobiet i 15 drinków tygodniowo dla mężczyzn.

Upijanie się to kolejny niezdrowy wzorzec picia, który polega na doprowadzeniu zawartości alkoholu we krwi osoby pijącej do lub powyżej 0,08 g/dl. W przypadku kobiet osiąga się to poprzez wypicie 4 lub więcej napojów alkoholowych w ciągu 2 godzin. Pięć lub więcej drinków w ciągu 2 godzin jest uważane za upijanie się dla mężczyzn. Chociaż ten wzorzec jest bardzo powszechny, szczególnie wśród studentów, może prowadzić do śmierci lub uzależnienia od alkoholu.

Jakie są możliwości leczenia alkoholizmu?

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest bardzo złożone i trudne w przebiegu. Aby leczenie zadziałało osoba uzależniona musi chcieć przestać pić. Nie można zmusić kogoś do zaprzestania picia, jeśli dana osoba nie jest gotowa. Sukces zależy od pragnienia poprawy oraz wykazania się staraniami. Dużą rolę odgrywa motywacja uzależnionego, która będzie podtrzymywała jego silną wolę każdego kolejnego dnia. Proces zdrowienia to zobowiązanie na całe życie, ponieważ jedyny sposób na wyleczenie to zachowanie dożywotniej trzeźwości. Nie ma szybkiego rozwiązania, a każde wymaga codziennej pielęgnacji. Z tego powodu wiele osób twierdzi, że uzależnienia od alkoholu nigdy nie można wyleczyć.

Powszechną opcją leczenia początkowego dla osoby uzależnionej od alkoholu jest program odwyku ambulatoryjnego lub stacjonarnego. Program stacjonarny trwa od miesiąca do roku. Pomaga alkoholikowi poradzić sobie z objawami odstawienia. Leczenie ambulatoryjne zapewnia codzienne wsparcie, pozwalając jednocześnie mieszkać w domu.

Wiele osób uzależnionych od alkoholu korzysta również z programów 12 kroków, które zostały przygotowane przez grupę AA – anonimowych alkoholików. Istnieją również inne grupy wsparcia, które chętnie oferują swoją pomoc. Każdy może w każdej chwili dołączyć do takich grup i skorzystać z ich działań. Bez względu na rodzaj systemu wsparcia warto zaangażować się w przynajmniej jeden. Trzeźwe społeczności organizujące spotkania mogą pomóc osobie zmagającej się z uzależnieniem od alkoholu radzić sobie z wyzwaniami trzeźwości w codziennym życiu. Zgromadzenia mogą również dzielić się powiązanymi doświadczeniami i oferować nowe, zdrowe przyjaźnie. Co ważne, społeczności sprawiają, że osoba uzależniona od alkoholu jest odpowiedzialna i ma zapewnione miejsce, do którego można się zwrócić w przypadku nawrotu choroby. Ktoś uzależniony od alkoholu może również skorzystać z innych metod wspomagających leczenie, na przykład esperal Piotrków Trybunalski. Farmakoterapia jest często stosowana podczas leczenia. Wszywka alkoholowa może wspomóc samodzielny pobyt w domu, kiedy nie można liczyć na żadne wsparcie. Domowe rozwiązania powinny być bardziej doceniane, ponieważ dają duże możliwości. Jednak wszywka alkoholowa nie powinna być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, ze względu na ryzyko nawrotu po zakończeniu działania leku. 

Terapia jest przydatna, aby nauczyć kogoś, jak radzić sobie ze stresem związanym z powrotem do zdrowia i nabyć umiejętności potrzebnych do zapobiegania nawrotom. Ponadto co ciekawe nawet zdrowa dieta może pomóc w naprawieniu szkód, jakie alkohol mógł wyrządzić zdrowiu danej osoby, takich jak przyrost lub utrata masy ciała. Uzależnienie od alkoholu można leczyć na wiele sposobów. Ważne jest, aby każda osoba zaangażowała się w program zdrowienia, który będzie wspierał długotrwałą trzeźwość. Może to oznaczać nacisk na terapię osoby cierpiącej na depresję lub leczenie szpitalne osoby z ciężkimi objawami odstawienia.