menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Home>Blog>Jak rozpoznać alkoholika po twarzy?

Większość chorób, przez które przechodzi człowiek po pewnym czasie wywierają wpływ na jego wygląd. Tak samo jest w przypadku choroby alkoholowej. Należy zwrócić uwagę, że alkoholizm rozwija się powoli, stopniowo, aż człowiek całkowicie traci kontrolę nad swoim życiem. W momencie kiedy dochodzi już do zaawansowanego uzależnienia, alkoholizm wywołuje nieodwracalne już zmiany w wyglądzie, co najbardziej doskwiera kobietom poprzez ich tendencję do oceniania siebie samej przez pryzmat wyglądu i atrakcyjności. Oprócz sfery fizycznej, alkohol degraduje również zdrowie psychiczne człowieka.

Typowym zachowaniem dla alkoholika jest wypieranie ze świadomości choroby alkoholowej, tym samym ukrywając fakt uzależnienia przed najbliższym otoczeniem. Znane są osoby, które mimo problemów z nadużywaniem alkoholu wyglądały normalnie – schludnie, czysto i nienagannie. Inną kwestią jest fakt, iż w momencie pojawiania się widocznych zmian w wyglądzie, alkoholik bezkrytycznie akceptuje nowy stan rzeczy, co więcej, często będąc pod wpływem alkoholu, dostrzega swój wygląd jako piękniejszy, niż realnie jest. Mimo, iż najbliższe otoczenie dostrzega zmiany wcześniej, wszelkie próby uświadomienia alkoholikowi jego problemów kończą się fiaskiem. W takim przypadku najlepiej skorzystać z fachowej pomocy specjalisty.

Alkohol posiada wiele destrukcyjnych właściwości objawiających się podczas jego nadmiernego spożywania, do których zalicza się negatywny wpływ na procesy starzenia się skóry poprzez znaczne ich przyśpieszenie. Porównując wygląd osoby bez nałogu oraz alkoholika można zauważyć, że zmarszczki pojawiają się znacznie wcześniej oraz z większej ilości u osób regularnie spożywających alkohol.

Warto podkreślić, że alkohol jest napojem wysokowęglowodanowym i bardzo kalorycznym, ponieważ w jego składzie znajduje się bardzo duża ilość cukrów. Cukier spożywany w nadmiernych ilościach powoduje starzenie się komórek oraz tkanek, a także wywołuje zmiany w DNA. Innym działaniem jest spowolnienie produkcji kolagenu, który w ciele człowieka pełni rolę podstawowego budulca skóry. Dodatkowo zaznacza się fakt negatywnego działania wolnych rodników na zwiększenie procesów starzenia skóry. Inną przyczyną pogorszenia wygląd jest odwadniające działanie alkoholu, co dodatkowo obniża wchłanianie składników odżywczych. Tym samym alkohol wypłukuje z organizmu niezbędne witaminy i minerały, co w przypadku stanu skóry ma duże znaczenie – poprzez niedobór witaminy A oraz C skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV, a także jest bardziej podatna na degradację od zanieczyszczeń powietrza oraz smogu. W literaturze wspomina się również o negatywnym skutku wypłukiwania witaminy B, przez co alkoholikom znacznie zaczynają wypadać włosy. U kobiet szczególnie dokuczliwy wydaje się być fakt wpływania alkoholu na gospodarkę hormonalną. Bardzo często kobiety w nadmiernych ilościach spożywające alkohol posiadają zmiany skórne twarzy takie jak wypryski, trądzik, czy wągry.  

Inną negatywną konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu jest jego silne działanie wysuszające, co w konsekwencji prowadzi do łuszczenia się skóry oraz staje się ona sucha, popękana, nieprzyjemna w dotyku, podatna na uszkodzenia. Zmiany skórne wywołane działaniem alkoholu są na tyle zaawansowane, że wiele popularnych kremów i balsamów do ciała nie przynosi ulgi. Z kolei charakterystyczne dla skóry twarzy alkoholika są pojawiające się pajączki i popękane naczyńka. Bardzo często skóra osób pijących jest stale czerwona z różnymi ogniskami zapalnymi, szczególnie obserwowalne jest to w okolicach policzków oraz nosa. Z kolei pod oczami uwydatniają się sine cienie oraz worki.

Zazwyczaj alkoholikowi nie przeszkadza jego naganna aparycja. Cechą charakterystyczną postępowania alkoholika jest ciągła potrzeba zaspokajania alkoholowego głodu, co całkowicie skupia uwagę danego człowieka, wszelkie inne sprawy, takie jak wygląd, czystość ubrań, higiena stają się nieważne. Osobom przebywającym z alkoholikiem bardzo często przeszkadza im zaniedbanie higieny jamy ustnej u osoby uzależnionej. Zęby stają się słabe, chorują na próchnicę, często pojawiają się choroby dziąseł oraz braki w uzębieniu.

Czerwona twarz u alkoholika

Czerwona twarz alkoholika wywołana jest przez rozszerzone naczynia krwionośne. Pojawiają się czerwone plamy na skórze oraz podkrążone oczy. Wiele osób po spożyciu alkoholu błędnie odczuwa ciepło, dostrzegając swoją zaczerwienioną skórę. Inną cechą charakterystyczną twarzy alkoholika są pajączki, które z biegiem czasu przemieniają się w rozległe rumieńce umiejscowione zazwyczaj w okolicach nosa oraz policzków. Dodatkowo, twarz alkoholika zaczyna być opuchnięta poprzez powiększanie się naczyń krwionośnych.

Podsumowując, cechami charakterystycznymi wyglądu twarzy alkoholika są: zmarszczki, sińce pod oczami, opuchnięcie twarzy, pękające naczynka, pajączki, rozległe rumieńce, wypryski i trądzik.

Opuchnięta twarz u alkoholika

Opuchlizna to kolejna cecha wyglądu alkoholika, która jest szeroko rozpoznawalna u tej grupy osób. Alkohol przez jego właściwości i skład jest bardzo kaloryczny, jednak w przeciwieństwie od kalorii spożywanych z pokarmem, które wywołują tycie, osoby nadmiernie spożywające alkohol puchną.

Po spożyciu alkoholu rozszerzają się naczynia krwionośne, dochodzi do wzmożonej produkcji limfy, twarz zaczyna nabrzmiewać. Z kolei po długofalowej ekspozycji na napoje wysokoprocentowe degradacji ulegają narządy wewnętrzne człowieka, szczególnie nerek oraz wątroby. Wtedy opuchlizna alkoholowa na twarzy, która jest często obserwowana u osób z długim stażem alkoholowym, może wskazywać na zły stan tych narządów. Jest to ostatni moment, kiedy alkoholik może poprawić swój stan zdrowia podejmując leczenie oraz walkę z nałogiem.

Jak zmienia się twarz po odstawieniu alkoholu?

Efekty odtrucia alkoholowego pojawiają się dość szybko, nawet kilkutygodniowy detoks poprawia kondycję cery, która uzyskuje swój pierwotny odcień, zwiększa się również produkcja kolagenu, przez co skóra staje się bardziej jędrna oraz elastyczna. Należy podkreślić, że w przypadku osób silnie uzależnionych nagłe oraz samodzielne odstawienie etanolu może przynieść niekorzystne skutki. Do jednych z zagrożeń zalicza się wzmożone objawy zespołu abstynencyjnego. Z tego względu wszelkie dążenia do życia w trzeźwości powinny odbywać się w ośrodkach leczenia uzależnień przy fachowym wsparciu specjalistów. Korzystając z pomocy medycznej, alkoholik oprócz ogólnego odtrucia organizmu minimalizuje negatywne skutki obniżenia kondycji fizycznej i psychicznej. Należy podkreślić, że leczenie uzależnienia jest znacznie bardziej skomplikowane niż przerywanie spożywania alkoholu przez osoby zdrowe.

Co dzieje się ze zdrowiem, gdy rezygnuje się ze spożywania alkoholu:

Rezygnacja ze spożywania alkoholu przynosi wiele korzyści, zaczynając od poprawienia ogólnego wyglądu, poprzez poprawę stanu psychicznego, aż do poprawy sytuacji finansowej. Niepijący alkoholik w dość szybkim tempie dostrzega obniżenie wydatków, a także wzrost oszczędności. Mimo, iż rezygnacja z uzależnienia przynosi same pozytywne aspekty, osoby decydujące się na walkę z uzależnieniem powinny rozpocząć ją po konsultacji z lekarzem.

Jak pomagać osobom uzależnionym?

Należy zwrócić uwagę, że alkoholizm jest chorobą uleczalną, jednak tylko wtedy, kiedy sam alkoholik podejmie świadomą decyzję o podejmowaniu alki z uzależnieniem. Leczeniu poddawane są zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne nałogu. Znane są przypadki ludzi, którym udało się pokonać swoje słabości, będąc już w bardzo zaawansowanym uzależnieniu. Z tego powodu alkoholik potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i akceptacji, a rolą osób najbliższych jest podanie pomocnej dłoni. Przede wszystkim należy nakłonić alkoholika, aby jak najszybciej skorzystał z opieki specjalistów. Pierwszym krokiem leczenia specjalistycznego będzie zaproponowanie odbycia odwyku, gdzie alkoholik będzie mógł zminimalizować negatywne skutki przeżywania psychicznego uzależnienia, a także fizycznych objawów odstawienia alkoholu. Inną metodą leczenia, która uznawana jest za bardzo skuteczną jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal Sieradz. Za jej pomocą spowolnione zostaje rozkładanie alkoholu, a dodatkowo w organizmie zatrzymują się toksyny. W ten sposób organizm zaczyna reagować awersyjne do pożywania alkoholu. Dodatkowo w ten sposób powstaje psychiczna bariera, podświadomie rezygnująca z sięgnięcia po wysokoprocentowy trunek.

Osoby uzależnione oraz ich najbliżsi poszukują skutecznych sposobów na walkę z uzależnieniem. Bardzo często zadają wiele pytań, np. w jaki sposób działa oraz jakie są skutki stosowania Esperalu. Warto podkreślić, że cena wszywki nie jest wygórowana, jeśli porówna się ją do ilości korzyści, jakie wynikają z zaszycia alkoholowego.