
Na pewnym etapie choroby alkoholowej zaczyna dochodzić do ciągów alkoholowych, które odciskają się coraz większym piętnem na życiu uzależnionej osoby i jej najbliższych. Alkoholizm jest bardzo trudnym problemem, a z jego powodu nierzadko cierpi też rodzina alkoholika. Choroba stopniowo zaczyna wpływać również na inne aspekty życia, w tym na sprawy zawodowe. Niektórzy decydują się pomóc alkoholikowi w walce z nałogiem, niektórzy alkoholicy sami decydują się tę walkę podjąć. Niezależnie od strony, która zamierza walczyć o lepsze życie, istnieją sposoby, które mogą wspomóc i przyspieszyć leczenie choroby alkoholowej. Poznaj program 12 kroków, które mogą być niezwykle skuteczne w zrozumieniu istoty alkoholizmu i rzuceniu alkoholu.
Alkoholizm – fazy choroby alkoholowej i objawy
Alkoholizm jest przewlekłą i trudną chorobą, jest to zaburzenie polegające na kompulsywnym spożywaniu napojów procentowych. Osoba uzależniona traci kontrolę nad spożywanym alkoholem, który przez długi czas w stopniu niezauważalnym rujnuje jej zdrowie i życie, aby w końcu ujawnić się w pełnej fazie rozwoju i pozostawić po sobie druzgocące konsekwencje.
Choroba alkoholowa cechuje się postępującym charakterem, a jej objawy nieco różnią się od siebie w ramach jej rozwoju. Wiele zależy między innymi od stopnia jej zaawansowania, ale niezależnie od etapu jej rozwoju, wprowadza zamęt w życie alkoholika i jego bliskich. Z tego powodu już na wczesnym etapie, jeśli uda się dostrzec problem, wiele ludzi zastanawia się jak wyjść z alkoholizmu. Oto cztery fazy alkoholizmu i ich oznaki:
- Faza prealkoholowa (zwana też wstępną) – najtrudniej dostrzegalny etap alkoholizmu z uwagi na nieoczywiste jego oznaki. U osoby w tej fazie dopiero zaczyna narastać zafascynowanie alkoholem i stopniowo zwiększa się możliwość tolerancji organizmu na alkohol.
- Faza ostrzegawcza (zwana też zwiastunkową) – na tym etapie osoba uzależniona wyszukuje okazji i powodów do napicia się.
- Faza krytyczna (zwana też ostrą) – jest to faza, w której dochodzi do stopniowej utraty nad sytuacją, zaciera się granica między zwyczajnym piciem a potrzebą sięgnięcia po kolejną porcję alkoholu. Jest to etap, w którym osoba uzależniona zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, zarówno w życiu domowym, jak i zawodowym, zaczynają też cierpieć relacje z bliskimi.
- Faza przewlekła (zwana też chroniczną) – jest to całkowicie rozwinięta choroba alkoholowa. Najczęściej na tym etapie dochodzi do ciągów alkoholowych. Przerwanie ich nierzadko kończy się objawami zespołu odstawiennego, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia alkoholika i doprowadzić do stanu delirium alkoholowego, śpiączki, a nawet śmierci. W tej fazie spożycie alkoholu jest już na tyle częste i regularne, że zdrowie alkoholika cierpi na tym coraz bardziej, a osoba uzależniona jest narażona na poważne choroby związane z piciem alkoholu.
Każda kolejna faza alkoholizmu to niż innego, jak coraz bardziej pogłębione stadium nałogu. Z tego powodu oznaki charakterystyczne dla danej fazy alkoholizmu mogą nieco się przesunąć – w ten sposób do ciągów alkoholowych może dochodzić już na etapie fazy krytycznej (ostrej). Wiele zależy od predyspozycji osoby, która popada w alkoholizm, od jej uwarunkowań środowiskowych i wielu innych kwestii. Im bardziej rozwinięta choroba alkoholowa, tym trudniej z nałogiem walczyć. Z tego powodu warto zapoznać się z różnymi objawami alkoholizmu. Oto one:
- zwiększona tolerancja organizmu na alkohol,
- spożywanie alkoholu regularnie i w coraz większych ilościach,
- osoba pijąca coraz rzadziej odmawia alkoholu,
- osoba pijąca wyszukuje okazji do napicia się,
- spożywanie alkoholu potajemnie,
- przerwanie picia powoduje wystąpienie objawów zespołu odstawiennego,
- postępujące otępienie umysłowe u osoby często spożywającej alkohol.
Warto dobrze obserwować osobę, o którą się martwimy, gdyż alkoholizm postępuje w sposób podstępny i nieprzewidywalny, a alkoholik przez długi czas jest w stanie ukrywać swój problem. Dopiero gdy wszystko staje się jasne, zaczynamy się zastanawiać, jak przestać pić alkohol i jak pomóc osobie uzależnionej. Istnieją sposoby, aby to zrobić, lecz warto również zrozumieć mechanizm alkoholizmu i skąd się on bierze.
Alkoholizm – skąd się bierze? Przyczyny alkoholizmu
Coraz częstsze sięganie po alkohol i związana z tym potrzeba najczęściej wynikają z chęci ucieczki przed trudną rzeczywistością. Obowiązki w pracy i w życiu codziennym zaczynają przytłaczać, zaczynają się pojawiać problemy emocjonalne i ciężkie do zniesienia myśli.
Dużym czynnikiem rozwoju alkoholizmu są uwarunkowania środowiskowe. Dorastanie w otoczeniu alkoholowym i/lub przemocowym może prowadzić do przejęcia wzorców z dzieciństwa. Zwiększa to prawdopodobieństwo rozwoju choroby alkoholowej u takiej osoby w dorosłości, ale nie przesądza! DDA nadal ma szansę na normalne życie, jeśli uświadomi sobie składowe swoje wczesnego życia. Praca nad nieprzekładaniem wzorców z trudnego życia może pozwolić na uniknięcie wystąpienia ich w życiu dorosłym. Jeżeli dorastaliśmy w otoczeniu alkoholowym i widzimy, że wpłynęło to na nasze życie, warto rozważyć odpowiednią terapię dla DDA.
Alkoholizm i jego wpływ na życie
Alkoholizm odznacza się dużą siłą wpływu na życia alkoholika oraz osób z jego najbliższego otoczenia. Powoduje on liczne szkody społeczne: alkohol w rodzinie prowadzi do rozbijania tych rodzin, do wytwarzania i pogłębiania ich traum; w życiu zawodowym doprowadza do problemów, alkoholik coraz częściej może pojawiać się w pracy pod wpływem alkoholu albo nie pojawiać się w niej wcale z powodu stanu znietrzeźwienia. Zaniedbujemy relacje, obowiązki, coraz częściej zastanawiamy się, jak rzucić alkohol, jak nie pić alkoholu, a równolegle z problemami w życiu postępują też problemy ze zdrowiem.
Alkohol etylowy to silnie toksyczna substancja, której spożycie sprzyja powstawaniu i rozwijaniu się wielu chorób w naszym organizmie. Do najczęściej występujących należą:
- uszkodzenie i upośledzenie funkcjonowania narządów wewnętrznych (zwłaszcza wątroby, trzustki i nerek),
- zaburzenia pracy układu krążenia,
- krwawienie w przewodzie pokarmowym,
- postępujące otępienie umysłowe,
- stany depresyjne,
- marskość wątroby,
- ostre zapalenie trzustki,
- śpiączka,
- sytuacje niebezpieczne związane z nieprzewidywalnym zachowaniem po spożyciu alkoholu.
Jak przestać pić 12 kroków
Istnieje program dwunastu kroków, który ma pomóc w rzuceniu picia. Został stworzony w 1940 roku przez Anonimowych Alkoholików z myślą o wyjściu z choroby alkoholowej w duchu chrześcijańskim i humanistycznym. Założenia programu okazały się jednak na tyle uniwersalne, że warto, aby każdy chociaż się z nimi zapoznał.
- Przyznanie się do bezsilności.
- Uznanie Siły Wyższej i jej mocy w przywróceniu nam zdrowia.
- Powierzenie naszej woli i życia w opiekę Siły Wyższej.
- Analiza błędów i wad.
- Wyznanie istoty naszych błędów.
- Gotowość na to, aby Siła Wyższa uwolnił nas od wad charakteru.
- Zwrócenie się do Siły Wyższej w pokorze, aby ten usunął nasze braki.
- Lista osób, które skrzywdziliśmy.
- Zadośćuczynienie osobom, które skrzywdziliśmy.
- Obrachunek moralny.
- Dążenie do doskonalszej więzi z Siłą Wyższą poprzez modlitwę i medytację.
- Niesienie przesłanie innym alkoholikom.
Siłę Wyższą można rozumieć jakkolwiek, jest to zależne od nas, możemy tak naprawdę sprowadzić ją nawet do osób nam najbliższym. Istotą tego programu są jego założenia, opierające się na akceptacji, wierze, a także na chęci niesienia pomocy innym. Program ten może pomóc alkoholikowi poszerzyć perspektywę na problem, z którym się zmaga, a także przyczynić się do pomocy innym.