menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Jak odzyskać radość z życia i uwolnić się od uzależnienia?

Home>Blog>Jak odzyskać radość z życia i uwolnić się od uzależnienia?

Uzależnienie od alkoholu to wbrew pozorom bardzo poważna choroba, która wyniszcza zarówno organizm jak i psychikę człowieka uzależnionego. Leczenie alkoholizmu to proces bardzo żmudny i złożony, jednak przy dostatecznej determinacji i chęci powrotu do zdrowia, wielu osobom udaje się powrócić do dawnego życia.

Niekontrolowane nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu powikłań, w tym nawet do śmierci. Z powodu picia najczęściej wyniszczanymi narządami wewnętrznymi są wątroba, nerki, serce oraz żołądek. Osoba uzależniona od alkoholu cierpi również na zaburzenia psychiczne, może dojść do nieodwracalnym zmian w układzie nerwowym. W związku z nadmiernym piciem dochodzi również do zaburzeń relacji z rodziną, przyjaciółmi oraz resztą społeczeństwa. Alkoholizm przyczynia się do rozpadu rodziny, utraty przyjaźni czy zwolnień z pracy. Te wszystkie niepowodzenia powodują, że osoba popada w jeszcze większe uzależnienie, chcąc uciec od problemów.

W każdej osobie drzemie jednak wielki potencjał oraz chęć wyzdrowienia, gdy tylko uda się jej przyznać do tego, że ma problem z alkoholem. Niekiedy zdarza się, że osoba uzależniona nie wie gdzie się udać, by otrzymać należytą pomoc i próbuje na własną rękę wyleczyć się z uzależnienia. Niestety, te próby kończą się niepowodzeniami i zniechęcają do dalszej walki z nałogiem.

Pozorna radość, faktyczne cierpienie

Każde z uzależnień, czy to od alkoholu, seksu czy narkotyków, tylko z pozoru daje szczęście, odprężenie i pomoc w rozwiązaniu problemów. W rzeczywistości każde z uzależnień przejmuje kontrolę nad ciałem i umysłem osoby uzależnionej, a więc przejmuje kontrolę nad życiem takiej osoby. 

Upojenie alkoholowe powoduje ogólne wyluzowanie oraz przyćmienie większości bodźców, dając pozorne uczucie szczęścia i spokoju. W rzeczywistości jednak jest to bardzo zgubne, gdyż tylko po wytrzeźwieniu, wraca brutalna rzeczywistość. Z tego powodu osoby, które piją często wpadają w ciąg alkoholowy, gdyż boją się tego co przyniesie ze sobą wytrzeźwienie.

Z początku to, co wydaje się wspaniałą rozrywką, finalnie przeradza się w niebezpieczny nałóg, który przynosi wiele cierpienia osobie uzależnionej i pogłębia się z każdym dniem. Cierpi zarówno ciało alkoholika, jak i psychika, w której pojawiają się wyrzuty sumienia, zadręczanie się czy obwinianie o stan w jakim się znalazła osoba uzależniona.

Leczenie uzależnień – sposób na odzyskanie radości z życia

Z racji faktu, że alkoholizm to niezwykle podstępna choroba, osoba uzależniona orientuje się, że ma poważny problem najczęściej dopiero wtedy, gdy uzależnienie jest zaawansowane. Gdy tylko do tego dojdzie, należy jak najszybciej udać się na leczenie, które jest długie i skomplikowane, ale pozwala na odzyskanie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz na odzyskanie kontroli nad własnym życiem.

Zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień to bardzo skuteczna metoda leczenia choroby alkoholowej. Pozostanie w ośrodku pozwala pacjentowi odciąć się od obecnego życia bez pokus napicia się alkoholu. W trakcie leczenia osoba uzależniona będzie pracować nad samym sobą, będzie próbowała zrozumieć mechanizm powstania swojego uzależnienia, ale również nauczy się jak wyuczyć w sobie nawyki, które pozwolą na pozostanie w trzeźwości po wyjściu z ośrodka. Walcząc z nałogiem, alkoholik będzie stopniowo rozumiał swoje dotychczasowe zachowanie i otwierał się na nowe życie. Dzięki temu odzyska na powrót radość z życia oraz poczucie własnej wartości, które wraz z rozwojem nałogu uleciały z jego życia.

Ważnym aspektem leczenia uzależnienia jest docenianie niewielkich rzeczy, takich jak ładna pogoda czy kawa wypita z bliskimi przy rodzinnym stole. Aby alkoholik nie myślał nieustannie o napiciu cię, powinien znaleźć sobie jakieś zajęcie, które zajmie jego głowę w trakcie dnia.

Satysfakcjonująca walka na trzeźwo

W życiu każdego z nas pojawiają się sukcesy i porażki. Tak samo będzie w czasie leczenia z uzależnienia od alkoholu, nie znaczy to jednak, że po każdej porażce należy się poddawać. Jak to mawiają niektórzy – „po burzy zawsze wychodzi słońce”.  Nie należy zatem rezygnować z leczenia, niepowodzenia również kształtują to jakimi ludźmi się staniemy, wzmacniają naszą determinację i są dla nas kolejnym doświadczeniem.

Nawet najmniejszy sukces osiągnięty na trzeźwo jest niesamowicie satysfakcjonujący, dlatego małe powodzenia są bardzo ważne w trakcie wychodzenia z uzależnienia. Bardzo ważne jest również to, by w trakcie leczenia spróbować odzyskać kontakt z rodziną, powoli odbudowywać bliskość sprzed choroby. Również te aspekty mają pozytywny wpływ na leczenie alkoholizmu. Wzmocnią one pozytywne doznania w czasie terapii i pozwolą łatwiej przejść przez wszystkie jej trudności, dając jeszcze większą satysfakcję z pozostania w trzeźwości!

Farmakologiczne metody leczenia alkoholizmu

Jedną z farmakologicznych metod wspomagających leczenie alkoholizmu jest wszywka alkoholowa zawierająca tabletki z substancją czynną Disulfiram.

Disulfiram zaszyty w organizmie uwalnia się stopniowo przez 8-12 miesięcy, nie dając o sobie znać, do czasu, aż nie wykryje w ciele alkoholu. Już nawet najmniejsza dawka wypitego alkoholu, powoduje wystąpienie objawów podobnych do ostrego zatrucia alkoholowego. Objawy te utrzymują się od 4 do nawet 10 godzin, skutecznie zniechęcając osobę uzależnioną od sięgnięcia po kolejną dawkę alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że Disulfiram upośledza metabolizm alkoholi w ciele, co powoduje, że aldehyd octowy nie jest w stanie przejść kolejnej przemiany materii, by bezpiecznie wydalić się z organizmu.

Wszywka wszyta w profesjonalnym gabinecie, takim jak https://esperallodz.pl/ to bezpieczna i skuteczna metoda walki z ciągami alkoholowymi.

Co powoduje spożycie alkoholu po zaszyciu esperalem?

Wszycie wszywki alkoholowej Esperal to metoda, która pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego. Dzięki swojemu działaniu, skutecznie zniechęca alkoholika do sięgnięcia po alkohol. Osoba, która zdecyduje się na zaszycie Esperalem i spożyje w tym czasie alkohol, może spodziewać się bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych, które utrzymują się do aż 10 godzin. Są to:

Błędne jest myślenie, że Esperal to cudowny lek, który wyleczy nas z alkoholizmu w ciągu 12 miesięcy. Wszywka alkoholowa to skuteczna metoda, jednak nie jest to lekarstwo na uzależnienie. W czasie działania Esperalu, alkoholik ma czas na to, by zmienić swoje myślenie oraz podejście do nałogu, a odpowiednia determinacja pozwoli mu na pozostanie w trzeźwości nawet po zakończeniu działania wszywki. Dzięki temu dalsze leczenie przyniesie lepsze skutki, chory poprawi swoje zdrowie oraz podejście do życia oraz społeczeństwa na bardziej pozytywne. Tylko pełne leczenie alkoholowe pozwoli na wyjście z nałogu oraz pozostanie w abstynencji i odzyskanie radości z życia.