menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Ibuprofen a alkohol: Czy ibuprom działa na kaca?

Home>Blog>Ibuprofen a alkohol: Czy ibuprom działa na kaca?
Ibuprofen a alkohol: Czy ibuprom działa na kaca?

Niekiedy sytuacja zmusza nas do przyjęcia łatwo dostępnego leku przeciwbólowego bez recepty, kiedy znajdujemy się pod wpływem alkoholu. Do najlepiej dostępnych leków tego typu należy Ibuprofen. Zanim jednak zażyjemy ten lek, powinniśmy się zastanowić, czy można łączyć go z alkoholem etylowym. Jak się okazuje, lekarze odradzają tej kombinacji. W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego.

Ibuprofen a alkohol

Ibuprofen jest lekiem łatwo dostępnym bez recepty. Warto jednak pamiętać, że należy on do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a te mogą prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka, a nawet zwiększają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Podobne konsekwencje może nieść za sobą spożywanie alkoholu – on również silnie podrażnia żołądek, co może skutkować znacznym nasileniem wszelkich niepożądanych objawów.

Warto wiedzieć, że alkohol etylowy to substancja hamująca wchłanianie leków przez nasz organizm, co znacznie wpływa na osłabienie ich działania. Odpowiedzialne za to są enzymy w naszym organizmie metabolizujące zarówno przyjmowane przez nas leki, jak i spożywany alkohol.

W przypadku jednorazowego połączenia Ibuprofenu i alkoholu wcale nie musi dojść do poważnych skutków, jednakże trzeba mieć świadomość, że regularne zażywanie tego leku i napojów procentowych może przyczyniać się do zwiększenia szansy na wystąpienie niebezpiecznych konsekwencji.

Ile godzin od przyjęcia Ibuprofenu można spożyć alkohol?

Jeśli wiemy już, że zarówno Ibuprofen, jak i alkohol mocno obciążają narządy układu pokarmowego, takie jak żołądek i wątroba, a łączenie ich ze sobą może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (takich jak podrażnienie żołądka czy krwawienie z układu pokarmowego), warto zastanowić się, jaką przerwę należy zachować między przyjęciem leku a spożyciem alkoholu. Najczęściej zalecanym minimalnym odstępem są 24 godziny. Wynika to z naturalnych procesów metabolicznych naszego organizmu. Zalecany czas jest jednak jedynie orientacyjny, gdyż rozkład leku uzależniony jest m.in. od przyjętej przez nas dawki. Na szczęście łatwo można oszacować ten czas, sugerując się poniższymi danymi:

Oczywiście należy podkreślić, że czas ten jest jedynie orientacyjny! Oznacza to, że w rzeczywistości rozkład danej dawki leku może potrwać krócej lub dłużej.

Aby zachować jak największą ostrożność, warto bardzo dobrze zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem.

Czy łączyć Ibuprom i alkohol?

Ibuprom to niesteroidowy lek bez recepty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Łączenie go z alkoholem nie jest zalecane z uwagi na ryzyko wystąpienia opisanych powyżej niepożądanych skutków takich jak: podrażnienie błony śluzowej żołądka, dysfunkcja nerek i wątroby, a nawet krwawienie z przewodu pokarmowego.

Ibuprom na kaca

Potocznie zwany kac, czyli zespół dolegliwości, które występują po kilku godzinach od spożycia nadmiernej ilości alkoholu, to stan, w którym najchętniej sięgamy po leki przeciwbólowe. Do najczęstszych objawów kaca należą:

Zwłaszcza w przypadku pierwszego z wymienionych objawów najchętniej sięgamy po popularne leki. Istnieją jednak inne, bezpieczniejsze sposoby na złagodzenie dolegliwości związanych z kacem i nie wymagają przyjmowania żadnych leków. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tymi objawami jest… wypicie odpowiedniej ilości wody! Picie wody nie tylko uzupełni płyny w organizmie, ale również przyspiesza metabolizm i przyczynia się do szybszego oczyszczenia organizmu po zatruciu alkoholem. Lepiej więc unikać łączenia leków przeciwbólowych i alkoholu, nawet na następny dzień po jego spożyciu, gdyż istnieją bardziej dostępne i mniej groźne dla zdrowia alternatywy.

Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą łączenie leków z alkoholem?

Alkohol wymieniany jest na niemal każdej liście substancji niewskazanych do łączenia z lekami. Wynika to z niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji takich jak:

Jakich leków NIE MOŻNA łączyć z alkoholem?

O ile łączenie większości środków przeciwbólowych z alkoholem jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych niepożądanych skutków, i to zazwyczaj wtedy, gdy robimy to regularnie, istnieje taki rodzaj leków, których nigdy nie należy zażywać wspólnie z napojami procentowymi. Są nimi opioidy – uspokajające i nasenne leki (można do nich zaliczyć np. morfinę, kodeinę czy fentanyl), których połączenie z alkoholem skutkuje wyjątkowo niebezpiecznymi objawami. Zaliczyć do nich możemy:

Wszystkie wymienione objawy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, a równoległe stosowanie leków opioidowych oraz alkoholu może skończyć się nawet śmiercią.

Paracetamol czy Ibuprofen? Paracetamol a alkohol

Paracetamol, podobnie jak Ibuprofen, to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dostępny bez recepty. W przeciwieństwie do Ibuprofenu nie ma jednak zastosowania przeciwzapalnego. Nie zmienia to jednak faktu, że w połączeniu z alkoholem może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby, zaburzania jej funkcji, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób nerek. Dzieje się tak z powodu filtracji, której Paracetamol ulega w wątrobie, w efekcie metabolizując się do toksycznych związków zwanymi metabolitami. Dopiero one przekształcają się w merkaptan, który jest już nietoksyczny.

Jeśli spożyjemy alkohol, który obniża glutation we krwi (naturalny występujący w organizmie związek o właściwościach przeciwutleniających), może się okazać, że nasz organizm nie jest w stanie poradzić sobie z detoksykacją związków zawartych w Paracetamolu. W efekcie komórki naszej wątroby zostają uszkodzone.

Podsumowanie

Duża część społeczeństwa spożywa alkohol nawet w małych dawkach. Często też sięgamy po leki przeciwbólowe, gdy dokuczają nam nieprzyjemne dolegliwości – zwłaszcza podczas kaca. Do najpopularniejszych leków o pożądanym działaniu zaliczamy Ibuprom i Paracetamol. W połączeniu z alkoholem oba te leki mogą doprowadzić do wielu szkodliwych skutków. Ibuprofen łączony z alkoholem sprzyja podrażnieniom żołądka i jego błony śluzowej, a nawet może doprowadzić do krwawienia w przewodzie pokarmowym. Paracetamol zaś, przyjmowany razem z alkoholem, może doprowadzić do znacznego uszkodzenia wątroby. W obu przypadkach są to bardzo niebezpieczne konsekwencje, które doprowadzić mogą do znacznego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Należy więc zachować ostrożność i najlepiej unikać łączenia alkoholu i leków przeciwbólowych. Warto również pamiętać o konsultacji z lekarzem lub zapoznaniem się z ulotką dołączoną do opakowania leku.