menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Głód alkoholowy – towarzyszące mu obawy, emocje i uczucia

Home>Blog>Głód alkoholowy – towarzyszące mu obawy, emocje i uczucia

Głód alkoholowy to jeden z objawów uzależnienia od alkoholu. Jest to stan, którego doświadcza osoba pijąca alkohol problemowo. Charakteryzuje się silnym pragnieniem lub wręcz przymusem spożycia alkoholu. Głód alkoholowy nie zanika wraz z ukończeniem leczenia – występuje przez całe życie osoby uzależnionej od alkoholu. Jednak osoba, która ukończyła terapia posiada skuteczne narzędzia do walki z jego odczuwaniem. 

Głód alkoholowy – czym on właściwie jest?

To nieodparte pragnienie spożycia alkoholu. Wszystkie myśli osoby odczuwającej głód alkoholowy skoncentrowane są na tym, by jak najszybciej zdobyć alkohol i móc go spożyć. Charakteryzuje się on dolegliwościami psychicznymi oraz fizycznymi, takimi jak ssanie, czy ból żołądka.  Występuje u osób, które przez długi czas spożywają alkohol w dużych ilościach.  Alkohol dla osoby uzależnionej jest swoistym panaceum na wszystko. Jest to odskocznia od problemów, emocji takich jak złość, smutek, żal, poczucie winy czy wstyd. Jego przyjmowanie wzmacnia za to pozytywne emocje i pewność siebie. 

Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy charakteryzuje się wystąpieniem objawów takich jak:

Głód alkoholowy – kiedy się pojawia?

Wyzwalacze głodu alkoholowego możemy podzielić na dwie sfery: wewnętrzne, czyli uczucia i emocje oraz zewnętrzne, czyli miejsca, ludzie, przedmioty przypominające osobie chorej o piciu. Uczucie głodu alkoholowego może pojawiać się w sytuacjach, w których jednostka doświadcza silnego lęku, złości, wstydu, czy innych emocji, z którymi dotychczas radziła sobie za pomocą alkoholu. 

Głód alkoholowy występuje również podczas leczenia choroby alkoholowej a także po jego zakończeniu. Podczas pierwszych dni leczenia choroby alkoholowej występowanie głodu alkoholowego spowodowane jest alkoholowym zespołem abstynencyjnym. Charakteryzuje się on bólami głowy, uczuciem ssania w żołądku, bólami żołądka, kołataniem serca, podwyższonym ciśnieniem oraz tak zwanym suchym kacem – występuje pomimo braku spożywania alkoholu. 

Głód alkoholowy – sposoby walki z uczuciem głodu alkoholowego

Osoba pijąca alkohol problemowo, która decyduje się na podjęcie procesu leczenia powinna niejako zaprzyjaźnić się z jego uczuciem, poznać go od środka i nabyć umiejętność rozpoznawania jego objawów. U każdej osoby uczucie głodu alkoholowego może objawiać się w nieco inny sposób. Warto jest również minimalizować ryzyko wystąpienia głodu alkoholowego. Nie w każdej sytuacji jesteśmy w stanie zapobiec jego występowaniu jednak warto jest unikać typowych wyzwalaczy nieodpartej ochoty sięgania po alkohol. Dlatego tak ważne jest poznanie swojego głodu alkoholowego, obserwacja dotyczących nas objawów oraz wyzwalaczy może na długie lata pomóc w utrzymaniu abstynencji. Unikaj miejsc, przedmiotów, osób, które wyzwalają u ciebie pokusę sięgnięcia po alkohol. 

Sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym mogą być bardzo zróżnicowane, są to między innymi:

Głód alkoholowy – czy już zawsze będzie odczuwalny?

Głód alkoholowy najbardziej odczuwalny jest w pierwszym okresie podjęcia leczenia. Niestety nie ma gwarancji, że nigdy więcej nie będzie już odczuwalny. Objawy głodu alkoholowego i olbrzymia chęć spożycia alkoholu mogą występować nawet po latach abstynencji. Dlatego podczas terapii leczenia uzależnień tak dużą wagę przykłada się do pracy nad poznaniem swojego uzależnienia oraz radzenia sobie z chęcią sięgania po alkohol. 

Osoba podejmująca proces leczenia choroby alkoholowej uczy się jak zapobiegać piciu, jak radzić sobie z pokusami, jak być asertywnym, czy jak funkcjonować w środowisku w sposób społecznie akceptowalny. Podczas terapii duży nacisk kładzie się również na rozwój poczucia własnej wartości pacjenta. Wszystko to pomaga w kryzysowych sytuacjach utrzymać stan trzeźwości. Należy pamiętać, że zawsze warto szukać pomocy, dzielić się swoimi przeżyciami oraz prowadzić szczere rozmowy z terapeutą, czy członkami grupy Anonimowych Alkoholików. 

Głód alkoholowy – metody pomiaru

Najpopularniejsze narzędzia do pomiaru głodu alkoholowego to: 

Głód alkoholowy – emocje i uczucia

Podczas uczucia głodu alkoholowego osoba zmagająca się z chorobą alkoholową odczuwa lęk, niepokój oraz strach. Osoba może doświadczać też uczucia rozdrażnienia, poczucia winy i wyrzutów sumienia, które dotychczas były tłumione alkoholem. 

Podejmując decyzje o rozpoczęciu leczenia ważne jest by osoba uzależniona zdawała sobie sprawę z własnego uzależnienia. Lekarz podczas trwania terapii może zalecić podskórne podanie wszywki alkoholowej. Uwalniania do krwiobiegu substancja czynna w połączeniu z niewielką ilością alkoholu powoduje wystąpienie objawów zatrucia alkoholowego. Charakterystyczne dla tego stanu objawy to ból głowy, nudności, wymioty, czy duszności. Występowanie nieprzyjemnych objawów ma zniechęcić osobę z choroba alkoholową do sięgania po alkohol. Należy pamiętać, że zastosowanie wszywki alkoholowej nie jest samodzielną formą terapii leczenia uzależnień. Jest to farmakoterapia przeznaczona dla osób, które świadomie podjęły decyzję o abstynencji.