menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Fakty na temat wszywek alkoholowych

Home>Blog>Fakty na temat wszywek alkoholowych

Co wiesz na temat wszywki alkoholowej? Czy wiesz co oznacza ten termin? Po co stosuje się wszywkę alkoholową? Czy wszywka alkoholowa i Esperal to jedno i to samo? 

Na przestrzeni lat na temat wszywek alkoholowych powstało wiele nieprawdziwych informacji. Celem tego artykułu jest zapoznanie czytelników z rzetelnymi informacjami na temat wszywek alkoholowych. 

Wszywka alkoholowa jest skutecznym narzędziem wspomagającym proces leczenia choroby alkoholowej. Należy jednak podkreślić fakt, że nie jest to samodzielna metoda leczenia choroby alkoholowej. Aby skutecznie walczyć z uzależnieniem i móc zmienić schematy działań osoba uzależniona powinna skorzystać z pomocy terapeuty. Wszywka alkoholowa umieszczana jest pod skórą pacjenta podczas krótkiego zabiegu chirurgicznego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, wykonywany jest w sterylnych warunkach przez chirurga. Wszywka działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Uwalniana do krwioobiegu substancja czynna, disulfiram, odpowiada za hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Skutkiem tego działania jest nagromadzenie się aldehydu octowego, który jest szkodliwy dla organizmu. To on odpowiada za wywoływanie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. 

Fakt 1 – Wszywka alkoholowa nie ma wpływu na ogólne samopoczucie pacjenta

Jest to prawdziwa informacja, gdyż Esperal jako substancja sama w sobie nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie organizmu. Taki stan utrzymuje się do czasu utrzymywania trzeźwości. W momencie spożycia alkoholu, osoba posiadająca wszywkę alkoholową bardzo szybko odczuje negatywne konsekwencje swojego czynu. Dzieje się tak za sprawą uwalnianego do krwi disulfiramu, który odpowiada za blokowanie enzymu rozpoczynającego proces dehydrogenazy aldehydowej, którego celem jest przekształcenie szkodliwego aldehydu octowego w nieszkodliwy kwas octowy. Nagromadzenie w organizmie aldehydu octowego skutkuje powstawaniem nieprzyjemnych dolegliwości takich jak wymioty, nudności, kołatanie serca czy skoki ciśnienia. 

Wszywka alkoholowa nie wpływa na koncentrację, uważność oraz postrzeganie, dlatego osoby ją posiadające nadal mogą prowadzić auto, wykonywać czynności zawodowe czy pełnić role społeczne. 

Fakt nr 2 – Posiadając wszywkę alkoholową spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu przynosi przykre konsekwencje

Jest to prawdziwe stwierdzenie. Osoby, które zdecydowały się na wszywkę alkoholową nie powinny spożywać alkoholu. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu powoduje nieprzyjemne dolegliwości takie jak wymioty, ból głowy, zawroty głowy czy skoki ciśnienia. Osoby, które zdecydowały się na wszycie Esperalu powinny zachować szczególną czujność nawet podczas codziennych czynności. Należy unikać alkoholu w produktach spożywczych, mowa tutaj głównie o słodyczach zawierających alkohol, nasączonych alkoholem ciastach oraz sosach na bazie octu.Osoby te powinny również zachować szczególną czujność podczas stosowania kosmetyków. Połknięcie płynu do płukania jamy ustnej, który zawiera alkohol może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, a stosowanie kosmetyków, na przykład perfum na bazie alkoholu może wywołać podrażnienia skóry lub skórne reakcje alergiczne. Istnieje wiele przypadków, w których osobom mającym wszywkę alkoholową towarzyszył wielogodzinny ból głowy po spożyciu cukierka z alkoholem. 

Fakt nr 3 – Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą do walki z chorobą alkoholową

To kolejne prawdziwe stwierdzenie. Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą do walki z chorobą alkoholową a bardzo skutecznym narzędziem pomocniczym. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie pacjenta. Oznacza to, że osoba uzależniona nadal będzie odczuwać głód alkoholowy – czyli bardzo silne pragnienie spożycia alkoholu. Jedynie terapia leczenia uzależnień jest w stanie zmienić przekonania oraz schematy działań osoby uzależnionej oraz wyposażyć ją w odpowiednie narzędzia do radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz chwilach wzmożonej ochoty na spożycie alkoholu. Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że wywołuje ona u osób uzależnionych wstręt i awersję do alkoholu poprzez silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego, które towarzyszą osobie po spożyciu alkoholu. 

Fakt nr 4 – Długość działania wszywki alkoholowej jest ograniczona

To kolejne prawdziwe stwierdzenie, gdyż długość działania wszywki alkoholowej została określona na czas od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. Należy jednak pamiętać, że przez cały okres działania wszywki alkoholowej działa ona z taką samą siłą i natężeniem. Oznacza to, że nawet po upływie kilku miesięcy od zabiegu wywołuje ona te same objawy, o takiej samej sile po spożyciu alkoholu. 

Fakt nr 5 – Wszywkę alkoholową można zastosować tylko po wyrażeniu świadomej zgody pacjenta na jej podanie

To prawdziwe i bardzo ważne stwierdzenie. Według polskiego prawa, aby podać osobie uzależnionej wszywkę alkoholową musi ona wyrazić świadomą zgodę. Oznacza to, że wszywki alkoholowej nie można stosować na prośbę bliskich osób jednostki pijącej alkohol problemowo bez jej wyraźnej i świadomej zgody. Jest to rzecz, której bardzo boją się osoby udające się na leczenie choroby alkoholowej. Wszywkę alkoholową zaleca się osobom, które podjęły już świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu, jednak potrzebują dodatkowego wzmocnienia, aby utrzymać stan trzeźwości. 

Fakt nr 6 – Największą skuteczność wszywki alkoholowej można zaobserwować, gdy jednocześnie podjęta została terapia leczenia uzależnień

Jak już wyżej wspomniano wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie, nie uwolni więc osoby uzależnionej od silnej chęci spożywania alkoholu. Terapia leczenia uzależnień też nie zabierze tego uczucia, jednak wyposaży pacjenta w narzędzie, dzięki którym łatwiej będzie mu walczyć z pokusami. Leczenie choroby alkoholowej to trudny i wymagający proces, który wymaga holistycznego podejścia zarówno specjalistów jak i osoby, która podjęłą się leczenia. Bez zaangażowania jednostki, specjaliści nie zdobędą żadnych rezultatów. Najbardziej skuteczne jest połączenie odtruwania organizmu, terapii leczenie uzależnień – terapia indywidualna oraz terapia grupowa, farmakoterapia – wszywka alkoholowa oraz uczęszczanie do grup Anonimowych Alkoholików. 

Fakt nr 7 – Wszywka alkoholowa nie jest dla wszystkich

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób, które podjęły już świadoma i samodzielną decyzję o zaprzestaniu picia alkoholu oraz wyraziły świadomą zgodę na zabieg. Jednak nie każda osoba kwalifikuje się do zabiegu wszycia. Istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu takie jak uczulenie na disulfiram lub inny składnik leku, próby samobójcze, zaburzenia psychiczne, psychozy (z wyłączeniem ostrej psychozy alkoholowej), czy choroby sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze.

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań.