
Jeżeli sytuacja wymaga wyruszenia w drogę samochodem jako kierowca, warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia badania alkomatem – jest ono darmowe, dostępne na naszą prośbę na każdym komisariacie policji. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jesteśmy w stanie wykonać takie badanie. Nawet jeśli mamy przeświadczenie, że nie jesteśmy w żaden sposób pod wpływem alkoholu, nie powinniśmy wsiadać za kierownicę bez uzyskania wyniku owego badania.
Często pojawiają się wątpliwości dotyczące dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi oraz różnic w zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w zależności od rodzaju spożywanego napoju.
Ile można mieć promili?
Zawartość alkoholu we krwi nie powinna przekraczać 0,2 promila, natomiast w wydychanym powietrzu nie może ona wynosić więcej niż 0,1 mm w 1 dm sześciennym.
Ile można mieć promili w Polsce, aby prowadzić samochód?
Dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie, przy której można legalnie prowadzić pojazd mechaniczny, wynosi maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, co odpowiada 0,2 promila we krwi. Dlatego podczas badania alkomatem warto trzymać kciuki, aby wskazanie urządzenia było niższe niż 0,1. Tylko wtedy możemy być pewni, że nie popełniamy wykroczenia ani przestępstwa. Warto zaznaczyć, że ta dozwolona ilość jest naprawdę niewielka. Często mówi się, że już jedno piwo lub 50 ml wódki może prowadzić do osiągnięcia stężenia 0,25 promila we krwi.
4 piwa ile to promili?
Uważa się, że przeciętny poziom alkoholu po spożyciu jednego piwa wynosi około 0,26 promila we krwi oraz 0,13 mg/dm³ w wydychanym powietrzu. Taki stan wskazuje na przekroczenie dozwolonego limitu spożycia alkoholu.
Ile promili ma się po wypiciu wina?
Zakładając, że kieliszek wina o pojemności 100 ml ma zawartość alkoholu wynoszącą 12% (co przekłada się na 9,48 g czystego alkoholu), mężczyzna ważący około 80 kg może spodziewać się, że jego poziom alkoholu we krwi wyniesie około 0,1 promila po upływie jednej godziny od spożycia. Z kolei kobieta ważąca około 50 kg, po tym samym czasie od wypicia kieliszka, może mieć w organizmie około 0,35 promila alkoholu.
Ile promili ma się po wypiciu wódki?
Z kolei kieliszek wódki o pojemności 50 ml i stężeniu 40% zawiera 15,8 g alkoholu. Po upływie godziny mężczyzna ważący około 80 kg może spodziewać się wyniku około 0,15 promila, podczas gdy kobieta o wadze około 50 kg osiągnie poziom około 0,45 promila.
Ile czasu musi minąć od wypicia piwo, żeby można było prowadzić samochód?
Z pewnością czas, jaki nasz organizm potrzebuje na metabolizację alkoholu z jednego piwa, zależy od wielu czynników, takich jak moc samego napoju, nasz stan zdrowia oraz to, czy spożywaliśmy alkohol na czczo. Przyjmuje się, że przeciętnie organizm potrzebuje około 3 godzin, aby całkowicie usunąć jedno piwo.
Warto jednak pamiętać, że te wytyczne są jedynie uogólnionymi szacunkami. W rzeczywistości czas, przez jaki alkohol może pozostawać w naszym organizmie, może być znacznie dłuższy. Dlatego jedynym wiarygodnym sposobem na sprawdzenie stanu trzeźwości pozostaje badanie alkomatem.
Jak wygląda zatrzymanie za jazdę po alkoholu?
W przypadku popełnienia wykroczenia, takiego jak jazda pod wpływem alkoholu, najczęściej nałożony zostaje zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. W sytuacji, gdy kierowca prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, sądy zazwyczaj orzekają trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów. Warto jednak pamiętać, że jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu jest znacznie przekroczone, kara ta może być jeszcze surowsza, nawet w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.
Jak wygląda procedura związana z zatrzymaniem prawa jazdy po spożyciu alkoholu?
Zgodnie z art. 135 Prawa o ruchu drogowym, podstawą do jego zatrzymania może być już samo podejrzenie, że kierowca prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu. Policjant ma prawo do dokonania takiego zatrzymania, które jest potwierdzane pokwitowaniem. W takim przypadku nie następuje cofnięcie uprawnień, a jedynie odebranie dokumentu. Zatrzymanie to musi następnie zostać zatwierdzone przez prokuratora lub sąd, co powinno mieć miejsce w ciągu 14 dni od momentu dostarczenia prawa jazdy.
Natomiast w przypadku, gdy zatrzymanie prawa jazdy następuje w wyniku wykroczenia związanego z alkoholem, dzieje się to natychmiast po przeprowadzonej przez funkcjonariusza policji kontroli trzeźwości. Sprawa zostaje następnie przekazana do sądu, który ustala odpowiednią karę.
Jaka jest kara za jazdę po alkoholu?
W przypadku przestępstwa, teoretycznie, obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat oraz konieczność zapłaty kwoty 5. 000 zł jako świadczenia pieniężnego. Niemniej jednak, przed sądem istnieje możliwość ubiegania się o warunkowe umorzenie postępowania, co otwiera drogę do złagodzenia tych nieprzyjemnych konsekwencji, a czasem nawet do całkowitego ich uniknięcia.
Jeśli prowadząc pod wpływem alkoholu popełniamy wykroczenie zostanie nam odebrane prawo jazdy na 6 miesięcy lub dłużej. To pokazuje brak konsekwencji ze strony ustawodawcy.
Jak odzyskać prawo jazdy po jeździe po alkoholu?
Odbiór dokumentu w związku z udowodnieniem jazdy pod wpływem alkoholu nie oznacza, że automatycznie traci się prawo jazdy. Mamy 7 dni od momentu jego zatrzymania, aby złożyć wniosek o zwrot do sądu. To on zdecyduje, czy prawo jazdy zostanie zwrócone na czas trwania postępowania. Jeśli decyzja sądu będzie negatywna, dokument ten nie wróci do nas, ale warto pamiętać, że nie traci się jeszcze swoich uprawnień do jazdy – to nastąpi dopiero po wydaniu ostatecznego wyroku.
W przypadku, gdy sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas, powinno się przestrzegać tej decyzji. Warto pamiętać, że jazda bez uprawnień w czasie obowiązywania takiego zakazu może się wiązać z karą pozbawienia wolności, dlatego lepiej poczekać na zakończenie kary. Jeśli dokument został odebrany na okres dłuższy niż rok, będzie konieczne zdanie ponownie egzamin na prawo jazdy. Natomiast w przypadku krótszego okresu wystarczy, że przejdzie się wymagane badania lekarskie. Dodatkowo, każdy, kto został przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, jest zobowiązany do ukończenia kursu reedukacyjnego, którego koszt zazwyczaj wynosi 400 zł.
Procedura odzyskania prawa jazdy po prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu różni się w sytuacji, gdy sąd nałożył długi zakaz prowadzenia. Po upływie połowy wyroku, mamy możliwość złożenia wniosku do sądu o warunkowe przywrócenie swoich uprawnień. W takim przypadku sąd może zdecydować o zezwoleniu na prowadzenie pojazdu z tzw. blokadą alkoholową. Dzięki niej kierowca nie będzie w stanie uruchomić auta, jeśli znajduje się pod wpływem alkoholu.
Jak jest w innych krajach?
W Polsce dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila, co odpowiada 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Dla porównania, w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Irlandia i Austria limit ten wynosi 0,5 promila. W Wielkiej Brytanii granica ta jest jeszcze wyższa i wynosi 0,8 promila. Z kolei w Czechach, na Słowacji oraz Węgrzech kierowcy nie mogą mieć w ogóle alkoholu w organizmie, co oznacza limit 0,00 promila.