menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Czy alkoholizm można wyleczyć?

Home>Blog>Czy alkoholizm można wyleczyć?

Jeśli ty, lub ktoś bliski, cierpisz na zaburzenie związane z używaniem alkoholu — powszechnie określane jako „alkoholizm” — być może zastanawiasz się: czy alkoholizm można wyleczyć?

Jest to temat, który nadal jest przedmiotem wielkiej debaty w naszym społeczeństwie. Podczas gdy wielu uważa alkoholizm lub jakiekolwiek inne uzależnienie za wybór stylu życia, badacze i specjaliści od uzależnień klasyfikują alkoholizm jako przewlekłą chorobę mózgu.

Klasyfikacja alkoholizmu jako choroby przewlekłej oznacza, że ​​alkoholizm jest postępującą, długotrwałą chorobą, na którą nie ma lekarstwa. Brak lekarstwa nie oznacza jednak, że nie ma nadziei na długoterminową poprawę. 

Jedynym „lekarstwem” na alkoholizm jest całkowita abstynencja. Alkoholicy nigdy nie mogą wrócić do picia przypadkowego lub towarzyskiego, ponieważ uzależnienie jest trwałe. Ale można podjąć środki, aby złagodzić uzależnienie i uczynić życie zdrowiejącego alkoholika przyjemnym, iw ten sposób alkoholik może zostać „wyleczony”.

Dlaczego nie można wyleczyć alkoholizmu?

Podobnie, jak w przypadku wszystkich narkotyków, długotrwałe nadużywanie alkoholu powoduje zmiany w biochemii mózgu.

U alkoholika ośrodki przyjemności w mózgu, a także neuroprzekaźniki, które wpływają na stymulację mózgu, zasadniczo nie działają. Chociaż z biegiem czasu możemy przywrócić równowagę neuroprzekaźników w mózgu, ścieżki nerwowe, które powstały podczas angażowania się w zachowania uzależniające (lub, w tym przypadku, nadużywanie alkoholu), zawsze będą obecne.

To nie znaczy, że leczenie nie może pomóc. W rzeczywistości, podczas zdrowienia, mózg alkoholika tworzy nowe ścieżki nerwowe, aby pomóc mu odczuwać przyjemność z czynności innych niż picie. Ale podobnie, jak w przypadku każdej choroby przewlekłej, brak objawów nie oznacza, że choroba jest wyleczona. Bez odpowiedniego leczenia i środków wspierających powrót do nałogu może stać się niezwykle łatwy dla zdrowiejącego alkoholika. Chociaż może to być droższe i wymaga od osoby opanowania innych dziedzin życia, leczenie szpitalne okazuje się niezwykle skuteczne. Rehabilitacja szpitalna zapewnia bezpieczne miejsce, w którym ludzie mogą skupić się na powrocie do zdrowia i rozwijaniu umiejętności życiowych, aby wspierać trzeźwość po ukończeniu programu.

Jakie są możliwości leczenia?

Z alkoholizmem i jego objawami można skutecznie walczyć za pomocą skutecznego leczenia. Należy jednak pamiętać, że najskuteczniejsze leczenie alkoholizmu będzie się różnić dla każdej osoby. Ponieważ każda osoba cierpiąca na alkoholizm pochodzi z różnych okoliczności, niezwykle ważne jest, aby omówić swoją sytuację z doradcą ds. zdrowienia w ośrodku leczenia lub lekarzem, aby ustalić, jaki może być najlepszy sposób leczenia dla Ciebie lub Twojej bliskiej osoby.

Istnieje kilka sposobów leczenia i radzenia sobie z alkoholizmem, ale oto kilka metod, które Twój lekarz lub doradca ds. zdrowienia może omówić z Tobą:

Detoksykacja

Pierwszym krokiem w kierunku wyzdrowienia jest tak zwana detoksykacja lub detoks. Podczas procesu detoksykacji osoba całkowicie zaprzestaje spożywania alkoholu i daje organizmowi czas na pozbycie się całego alkoholu z organizmu. W okresie detoksykacji wiele osób doświadcza objawów odstawienia alkoholu. Ponieważ niektóre objawy odstawienia alkoholu mogą zagrażać życiu, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, zanim przestaniesz pić. Zalecane jest wykonywanie detoksu pod nadzorem lekarza i w ośrodku leczenia. 

Leczenie stacjonarne lub ambulatoryjne

Po przejściu detoksu wielu alkoholików decyduje się na kontynuację leczenia w ośrodku leczenia stacjonarnego lub ambulatoryjnego. Zakłady leczenia szpitalnego pozwalają osobom przebywać w ośrodku podczas rekonwalescencji, podczas gdy zakłady ambulatoryjne pozwalają osobom mieszkać w domu. Rodzaj leczenia, który jest dla Ciebie najlepszy, zależy od kilku czynników, w tym Twoich potrzeb w zakresie opieki, zasięgu i możliwości opuszczenia rodziny i pracy.Niezależnie od tego, jaki rodzaj leczenia wybierzesz, renomowany ośrodek zabiegowy powinien oferować:

Niektóre programy leczenia, mogą również oferować:

Leki

Chociaż obecnie nie ma leków, które mogłyby wyleczyć alkoholizm, lekarz może przepisać leki, które pomogą złagodzić objawy odstawienia, głód alkoholowy i niepokój. Niektóre leki stosowane w leczeniu alkoholizmu obejmują:

Disulfiram: Nie pozwala organizmowi przetwarzać alkoholu, ponieważ ci, którzy spożywają alkohol podczas przyjmowania tego leku, będą odczuwać nieprzyjemne skutki uboczne. Lek dostępny jest również jako wszywka alkoholowa, którą wszywa się pod skórę pacjenta. Dzięki temu można mieć pewność, że nie przerwie się leczenia i utrzyma trzeźwość przez około 8-10 miesięcy, czyli tyle, ile lek utrzymuje się w organizmie.

Akamprozat: może pomóc przywrócić równowagę neuroprzekaźników w mózgu, co może pomóc w przypadku głodu alkoholowego.

Naltrekson: może zmniejszać ochotę na picie, blokując „haj”, który pojawia się po spożyciu alkoholu.

Benzodiazepiny: stosowane w leczeniu lęku, bezsenności i drgawek, które mogą być objawami odstawienia alkoholu.

Co po leczeniu?

Kiedy ty lub twoja ukochana osoba kończysz szpitalny lub ambulatoryjny program leczenia alkoholowego, jest to czas na świętowanie. Jednak, nawet przy tak wielkim osiągnięciu ważne jest, aby pamiętać, że to dopiero początek. Dla wielu osób trzeźwość to proces trwający całe życie. Chociaż 70% alkoholików, którzy spędzili co najmniej rok na programie leczenia, ostatecznie utrzymuje trzeźwość przez całe życie, wielu alkoholików uważa, że muszą pozostać zaangażowani w jakiś długoterminowy program podtrzymujący kazać zachować trzeźwość. Konsekwentna odpowiedzialność i wsparcie mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o długoterminowe powstrzymywanie się od alkoholu.

Długoterminowe programy konserwacji przybierają różne formy. Większość renomowanych ośrodków leczniczych posiada programy opieki pooperacyjnej, które zapewniają ich byłym pacjentom dostęp do udogodnień takich jak:

Wielu alkoholików decyduje się również na uczestnictwo w programach 12 kroków, aby uzyskać dalsze wsparcie po zakończeniu leczenia. Niektórzy nawet zostają z tymi programami na całe życie. Anonimowi Alkoholicy (AA) to najbardziej znany program 12 kroków dla osób z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu.