menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Czy alkohol jest środkiem depresyjnym?

Home>Blog>Czy alkohol jest środkiem depresyjnym?

Czy alkohol działa depresyjnie? Depresanty należą do klasy leków, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, spowalniając procesy zachodzące w organizmie i sprawiając, że czujesz się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Alkohol robi to dobrze, co jest jednym z powodów, dla których może stać się wysoce uzależniający. Każdy chce czuć się szczęśliwy i zrelaksowany, a depresanty pomagają to osiągnąć, dlatego są tak popularne. Jeśli używasz alkoholu, aby osiągnąć uczucie odprężenia, być może będziesz musiał skorzystać z leczenia w ośrodku leczenia uzależnień od alkoholu.

Aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób alkohol wpływa na twoje życie, powinieneś dowiedzieć się o nim trochę więcej. Na przykład, czy znasz odpowiedź na to pytanie: czy alkohol jest środkiem depresyjnym? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o alkoholu i jego wpływie na kogoś.

Co to jest depresant?

Jak można się domyślić, depresanty to substancje, które spowalniają aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Kiedy więc zażyjesz środek uspokajający, możesz poczuć się zrelaksowany, a nawet senny i/lub uspokojony. Depresanty spowalniają tętno i obniżają ciśnienie krwi.

Opierając się na nazwie, wiele osób myśli, że depresanty powodują depresję. Jednak niekoniecznie jest to prawdą. „Depresant” odnosi się do wpływu, jaki te substancje wywierają na ośrodkowy układ nerwowy, a nie do tego, jak wpływają na nastrój.

Przykłady depresantów obejmują barbiturany, benzodiazepiny, konopie indyjskie, ketaminę i heroinę. Większość substancji na tej liście jest albo kontrolowana, albo całkowicie nielegalna w użyciu.

W jaki sposób alkohol działa depresyjnie?

Chociaż alkohol nie jest lekiem na receptę, klasyfikujemy go jako środek depresyjny. Jako taki spowalnia cię, sprawia, że Twój oddech i tętno zwalniają i nie reagujesz tak szybko, jak zwykle. Właśnie dlatego obsługiwanie maszyn lub prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu jest niebezpieczne. Ponadto alkohol może również powodować senność. Upośledza twój osąd i może sprawić, że poczujesz się zdezorientowany i niezdolny do skupienia się. W związku z tym, jeśli zostaniesz zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu, kary mogą być surowe.

Kiedy pijesz za dużo alkoholu, możesz cierpieć na niewyraźną mowę, niskie ciśnienie krwi, ból głowy, problemy z koordynacją ruchową i niewyraźne widzenie. Ponadto regularne i długotrwałe picie zbyt dużych ilości może spowodować utratę przytomności. 

Alkohol może pomóc mózgowi wytwarzać więcej dopaminy, ale to tylko tymczasowe. Jeśli pijesz duże ilości alkoholu, może to mieć odwrotny skutek i spowodować zahamowanie produkcji dopaminy. W rezultacie możesz poczuć:

Być może już wiesz o niebezpieczeństwach związanych z zatruciem alkoholem. W takim przypadku depresyjne działanie alkoholu może być tak ekstremalne, że możesz zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć.

Efekty mogą być bardzo różne dla każdego

Należy pamiętać, że efekty depresyjne mogą być różne dla każdego. Możesz czuć zawroty głowy i czujność po jednym piwie, podczas gdy twój przyjaciel jest niespójny po tej samej ilości alkoholu.

Główne czynniki, które wpływają na to, jak czyjeś ciało radzi sobie z alkoholem, to:

Jeśli chodzi o chemię ciała, warto zauważyć, że naukowcy wymyślili teorię. Uważają, że ci, którzy doświadczają więcej efektów pobudzających, są bardziej podatni na alkoholizm.

Czy alkohol jest środkiem depresyjnym tworzącym nawyki?

Depresanty mogą być nawykiem dla niektórych osób. Ponieważ dają przyjemne uczucie, kuszące jest nadużywanie tej klasy narkotyków. Naukowcy powiązali również zaburzenia związane z używaniem alkoholu z pewnymi czynnikami ryzyka. Na przykład, jeśli pochodzisz z domu, w którym alkohol był nadużywany przez innych, lub zacząłeś używać alkoholu w młodym wieku, możesz być bardziej narażony na uzależnienie. 

Inne czynniki ryzyka zaburzeń związanych z używaniem alkoholu obejmują:

W związku z tym, jeśli zmagasz się z uzależnieniem, programy leczenia uzależnień od alkoholu mogą pomóc Ci wyzdrowieć.

Indywidualne różnice w przetwarzaniu alkoholu

Podobnie, jak w przypadku wszystkich narkotyków, różni ludzie reagują na alkohol w różny sposób. Ludzie nie tylko wykazują różne poziomy tolerancji, ale wydają się mieć zupełnie inne reakcje emocjonalne na alkohol.

Część osób reaguje na spożycie alkoholu zwiększoną drażliwością i gniewem. Ci ludzie mają tendencję do wdawania się w kłótnie i bójki podczas picia. Ponadto czasami mogą stać się agresywni wobec bliskich lub przyjaciół. Ta reakcja na alkohol jest szczególnie niebezpieczna i wiąże się z zachowaniem przestępczym lub napaścią.

Niektóre osoby są szczególnie podatne na doświadczanie stymulujących i euforycznych efektów alkoholu. Po spożyciu alkoholu stają się radośni i towarzyscy. Są to ludzie, którzy pozornie potrafią „przetańczyć całą noc” na imprezach i spotkaniach towarzyskich.

Wreszcie, wiele osób jest podatnych na depresyjne działanie alkoholu. Po wypiciu stają się zrelaksowani, a nawet senni. Ci ludzie mają czasem wyższą tolerancję niż inni, co może wyjaśniać, dlaczego przede wszystkim odczuwają depresyjne działanie alkoholu. W końcu efekty te stają się widoczne dopiero przy wyższych dawkach leku.

Jeśli martwisz się, że ty lub ktoś bliski może rozwinąć uzależnienie od alkoholu, uważaj na te znaki:

Jeśli zauważyłeś te objawy u siebie lub bliskiej osoby, dobrym pomysłem może być pójście na rehabilitację, aby móc wytrzeźwieć.

Czy alkohol jest nałogiem uleczalnym?

Alkohol jest depresantem, z którego wyzdrowienie jest bardzo możliwe. Zaburzenie związane z używaniem alkoholu jest w dużym stopniu uleczalne przy odpowiedniej doświadczonej pomocy. Od terapii holistycznych, takich jak medytacja i joga, po techniki oparte na dowodach, które wykorzystują program terapii poznawczo-behawioralnej. Leczenie jednak warto rozpocząć od detoksu pod okiem lekarzy, następnie terapię i wszywkę alkoholową. Wszywka działa jako środek, który ma odstraszać od sięgnięcia po alkohol. Wywołuje negatywne skutki uboczne już po jednym łyku, dlatego powinna być połączona z terapią i stososowana przez osobę, która świadomie podjęła decyzję o pełnej abstynencji.