menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Co to jest alkoholizm?

Home>Blog>Co to jest alkoholizm?
co-to-jest-alkoholizm

Alkoholizm jest chorobą bardzo indywidualną. Każdy alkoholik znajduje swój osobisty powód do picia. Może to być sposób na zrelaksowanie, odstresowanie lub klucz do rozwiązania problemów z bezsennością. Zaczyna się od niewinnych wymówek, które z dnia na dzień się powiększają. W pewnym momencie dochodzi do tego, że alkohol jest odpowiedzią na wszystko co się dzieje w życiu danej osoby. Wszechstronne działanie używki przemawia za jej korzystnym działaniem na wiele sfer w życiu. Jednak są to jedynie pozory i z czasem alkohol opanowuje całe życie danej osoby i odpowiada za każdą podjętą decyzję. 

Alkoholizm rozwija się powoli i niepozornie. Większość osób rozpoczynając swoją przygodę z alkoholem nie zdają sobie sprawy z momentu, w którym staje się to uzależnieniem. Bez wątpienia moment, w którym dana osoba zauważa korzyści oraz pozytywne działanie używki staje się chwilą, która będzie decydowała o dalszych losach i wszystkich kolejnych decyzjach. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo się jest się uzależnić od alkoholu w dzisiejszych czasach. Szeroka dostępność różnych trunków jest na wyciągnięcie ręki, gdziekolwiek się nie znajdujemy. 

Z racji, że alkoholizm przechodzi płynnie ze zwykłego picia w stan uzależnienia ciężko jest dostrzec ten moment. Alkoholik jest przede wszystkim osobą, która nie potrafi kontrolować spożywanego alkoholu. Jego wolna wola przestaje istnieć, a każde działanie jest warunkowane przez wpływ używki. Bycie więźniem używki jest znacznie poważniejsze niż wielu osobom się zdaje. Nieleczony alkoholizm prędzej czy później prowadzi do tragicznej śmierci danej osoby. Istnieje wiele możliwości utraty życia i zdrowia od przedawkowania po samobójstwa.

Z czym wiąże się odstawienie używki?

Alkoholik, który decyduje się nagle przerwać nałóg i rozpocząć profesjonalne leczenie musi być świadomy skutków, które niesie ze sobą zlikwidowanie nałogu z dnia na dzień. Alkoholizm jest chorobą, która rozwijała się latami. Organizm miał wiele czasu, aby przyzwyczaić się do działania używki. Nasz mózg posiada zdolność adaptacji do warunków, które oferujemy. Zatem podczas codziennego spożywania dużych ilości alkoholu organizm przyzwyczaił się do codziennej dawki oraz tego, że w organizmie zawsze były duże ilości alkoholu. Zerwanie z nałogiem nie może się odbyć nagle. Aby zwalczyć objawy odstawienne, które są charakterystyczne dla choroby alkoholowej należy sięgnąć po pomoc lekarzy. Na początku alkoholik musi przejść przez odtruwanie alkoholowe. Jest to pierwszy etap, który pozwala bezpiecznie wytrzeźwieć oraz przygotować się fizycznie do odwyku i terapii. Lekarze drogą dożylną podają wszystkie utracone minerały oraz pierwiastki sprawiając, że toksyny alkoholowe szybciej uciekają z organizmu. 

Do objawów zespołu abstynencyjnego należą: drżenie i bóle mięśni, potliwość, nudności, tachykardia, niepokój, bezsenność, nadwrażliwość na światło i dźwięki, zaburzenia świadomości, padaczka alkoholowa oraz halucynacje i omamy. Reakcja organizmu może być naprawdę poważna, dlatego nie wolno lekceważyć występujących objawów. Najlepiej, aby zajęli się tym doświadczeni specjaliści, którzy wiedzą, jak postawić na nogi uzależnionego. 

Samodzielne odstawienie alkoholu bardzo często wiąże się z trudnościami w funkcjonowaniu psychicznym. Osoba uzależniona jest bardzo zagubiona i nie wie, z czym się zmaga w danej chwili. W tym czasie może próbować różnych ryzykownych czynności, a co ważniejsze, w każdym momencie może dojść do popełnienia samobójstwa. 

Podtypy alkoholizmu.

Pewien badacz – Elvin Morton Jellinek wyróżnił 5 podtypów alkoholizmu. Każdy rodzaj charakteryzuje się nasileniem innych cech choroby. Nie każdy alkoholizm wygląda standardowo. Choroba alkoholowa stała się bardzo różnorodna, co wpłynęło na proces stawiania diagnozy przez specjalistów. 

Alkoholizm – jedna choroba, wiele twarzy.

Alkoholicy różnią się od siebie. Coraz więcej z nich ukrywa się pod maską tzw. wysoko funkcjonującego alkoholika. Kiedyś patrząc na osobę uzależnioną od alkoholu widzieliśmy mężczyznę w średnim wieku, nisko wykształconego, który całą swoją postawą przejawiał problem z alkoholem. Dzisiaj postawienie diagnozy przysparza znacznie więcej kłopotów, ze względu na różnorodność form alkoholizmu. Mechanizmy choroby pozostają zawsze takie same, niezależnie od powodu, dla którego dana osoba zaczęła pić. 

Uwarunkowania alkoholu są bardzo różnorodne. Ciężko jest czasem wyodrębnić jeden czynnik, który wpłynął na rozwój choroby, ponieważ zwykle jest to kompilacja uwarunkowań. Za chorobę alkoholową w dużej mierze odpowiada nasze wychowanie oraz genetyka, predyspozycje psychiczne oraz środowisko, w którym przebywamy. Najczęściej sięganie po alkohol jest wynikiem trudności, które niesie ze sobą codzienne życie. Nie każdy potrafi poradzić sobie ze stresem oraz nawałem obowiązków. XXI wiek jest czasem pośpiechu oraz bezustannych problemów. Gonimy za pracą i pieniędzmi. Powoduje to często kumulację stresorów, z którymi nie potrafimy sobie radzić. Mało kto zna techniki wspomagające radzenie sobie w sytuacjach stresowych oraz pomocne w rozwiązywaniu konfliktów. Sięgamy zatem po najprostsze rozwiązania, często zaobserwowane w warunkach domowych. 

Alkoholicy cierpią z wielu powodów, jednak wszyscy kończą tak samo. Zbagatelizowanie problemu może skończyć się tragicznie. Na uzależnieniu cierpi nie tylko alkoholik, ale również jego cała rodzina. 

Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Leczenie alkoholizmu powinno być pewną decyzją osoby uzależnionej. Tylko zdecydowane osoby, które przyznały się do problemu, gotowe rozwiązać problem są w stanie zwalczyć nałóg. Najważniejsze jest, aby na samym początku choroba została zdiagnozowana przez specjalistę. Będzie on miał szansę sprawdzić fazę choroby oraz poprowadzić leczenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Każda terapia powinna być przeprowadzana na osobach trzeźwych, dlatego kolejny przystanek to odtruwanie alkoholowe. Żadna rozmowa nie ma sensu, jeżeli uzależniony nie ma pełnej świadomości. Do dyspozycji mamy wiele metod, dlatego warto poszukiwać najlepszego i dającego największe rezultaty rozwiązania. Moment przyznania się do problemu z alkoholem jest jedynie początkiem długiej drogi, która pełna jest zwątpień oraz pokus. Podczas terapii wszystkie wątpliwości znikną, a uzależniony nauczy się żyć bez używki do końca życia.