menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Co alkoholizm ma wspólnego z manipulacją?

Home>Blog>Co alkoholizm ma wspólnego z manipulacją?
co-alkoholizm-ma-wspolnego-z-manipulacja

Alkoholicy poprzez ciągłe spożywanie alkoholu zaczynają się zachowywać w zupełnie inny sposób. Ich normalne funkcjonowanie jest zależne od używki. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów uzależnienia od alkoholu jest manipulacja. Wywieranie wpływu na inne osoby, aby osiągnąć określone korzyści staje się dla alkoholików codziennością. Używka decyduje o ich życiu, dlatego muszą stale poszukiwać szansy na jej zdobycie. Manipulacja jest zagrywką, której każdy się boi. Nikt nie lubi być poddawany różnego rodzaju gierkom, które mają na celu skłonić do pojęcia decyzji, której w rzeczywistości nie chcą. 

Do życia z alkoholikiem trzeba się zatem przyzwyczaić, aby wiedzieć, jak sobie radzić w momentach, kiedy próbują obarczyć swoich bliskich poczuciem winy za ich chorobę. Z czasem jest łatwiej. Początki wyglądają jednak burzliwie- kłamstwa i manipulacje utrudniają normalny kontakt. Alkoholik ponad wszystko próbuje osiągnąć zamierzony cel, nawet jeśli po drodze musi skrzywdzić parę osób. Każdy członek rodziny może poczuć się oszukany przez ukochaną osobę, chorującą na alkoholizm. Partnerzy alkoholików cierpią każdego dnia z powodu szantażów emocjonalnych, złości oraz nieprzyjemnej atmosfery w domu. Kluczowe jest zapoznanie się z najczęstszymi kłamstwami i manipulacjami alkoholika oraz znalezienie odpowiedniej pomocy. 

Po czym poznać manipulację?

Osoby uzależnione zmieniają się nie do poznania, co oznacza, że potrafią doskonale kłamać oraz ukrywać swoje prawdziwe intencje. Rozpoznanie, co tak naprawdę mają na myśli może się wydawać na początku choroby bardzo trudne. Każdy członek rodziny przechodzi przez trudne chwile, podczas których przyzwyczaja się do choroby członka rodziny. Nieznajomość oraz nieświadomość objawów alkoholizmu może się przyczynić do łatwiejszego poddawania się manipulacjom. 

Najważniejsze, aby każda osoba przebywająca obok alkoholika uzupełniła lekcję z tematu – mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Powszechne jest bowiem zachowywanie się alkoholika właśnie w ten sposób. W naszych zachowaniach jest wiele mechanizmów obronnych, które pozwalają na poradzenie sobie w trudnych sytuacjach. Uzależnienia również mają określone mechanizmy, których nauczenie się pozwoli umiejętnie radzić sobie z nimi. 

Alkoholik manipuluje wszystkimi osobami z najbliższego otoczenia, nie do końca zdając sobie sprawę z własnego problemu. Szczególnie na początku choroby, uzależnione osoby nie wiedzą, że cierpią z powodu określonego zaburzenia, dlatego wierzą w każde swoje kłamstwo. Łatwo jest oszukiwać innych, gdy nie zdajemy sobie sprawy, że mówimy nieprawdę. Kiedy choroba wejdzie w stan zaprzeczenia, nie ma łatwej drogi, aby zrozumieć obecny problem. Alkoholik zazwyczaj nie rozumie troski innych osób, ponieważ według niego pije normalną ilość i zawsze ma dobry powód, aby spożyć używkę. Ciągłe usprawiedliwienia i racjonalizacje sprawiają, że zaczyna żyć w świecie własnego kłamstwa. Zwykle osoby uzależnione przekonane są, że mogą przestać w pić w momencie, kiedy będzie im się chciało. Takie zachowanie wpływa nie tylko na samego uzależnionego, ale także bliskie osoby, które spędzają czas w jego towarzystwie. 

Na czym polega mechanizm iluzji i zaprzeczeń?

W mechanizmie iluzji i zaprzeczeń zawartych jest wiele innych mechanizmów, które tworzą ciężką barierę do pokonania. Alkoholik zachowuje się w określony sposób przejawiając różne postawy:

Jak manipulacje alkoholika wpływają na członków rodziny?

Życie z alkoholikiem to zmaganie się z ciągłym napięciem emocjonalnym. Stres, nerwowa atmosfera, zdezorientowanie, strach oraz lęk sprawiają, że dom staje się nieprzyjemnym miejscem, kojarzącym się z problemami. Problemy emocjonalne dotykają każdego członka rodziny, w szczególności najmłodszych. Każda osoba przebywająca w towarzystwie alkoholika potrzebuje przejść przez terapię, ponieważ nałóg pozostawił ślady również w ich psychice. 

Członkowie rodziny cierpią z powodu bezradności. Chociaż bardzo chcą pomóc, nie mogą zmienić myślenia uzależnionego. Nie ważne, jak bardzo cierpią, potrzeba czasu zanim alkoholik sam zrozumie swoje błędy. 

Ciągłe poddawanie osób najbliższych różnego rodzaju manipulacjom może stać się dla nich bardzo męczące. Z czasem znieczulą się na tego rodzaju zagrywki, jednak zanim zrozumieją, kiedy nie ufać alkoholikowi, może minąć sporo czasu. W celu przyspieszenia tej procedury warto zgłosić się na wizytę do psychologa, który pomoże zrozumieć mechanizmy uzależnień. 

Jak sobie radzić z ciągłymi manipulacjami alkoholika?

Najlepiej jest zasięgnąć porady terapeutycznej, ponieważ członkowie rodziny mogą nieświadomie pomagać alkoholikowi pogłębiać jego uzależnienie. Taki stan nazywany jest współuzależnieniem i również wymaga specjalistycznej pomocy. Najważniejsze, aby każdy członek rodziny zrozumiał, że większość kłamstw oraz manipulacji jest stosowana celowo, aby pozyskać alkohol. W wyniku spożywania nadmiernych ilości używki ludzie przestają kontrolować swoje zachowanie oraz emocje. Używka zaczyna opanowywać całe życie. Warto szczerze porozmawiać z osobą uzależnioną – o tym co czuje i myśli. Może się okazać, że taka interakcja zbliży was do siebie, a chory będzie chciał naprawić obecną sytuację i będzie skłonny do zgłoszenia się na terapię. Kluczowe, abyście przez te rozmowy oboje zdali sobie sprawę z problemu oraz z tego, że dana osoba potrzebuje fachowej pomocy. Tylko terapia uzależnień jest w stanie poprawić Wasz komfort życia oraz uwolnić się od ciągłych manipulacji.