menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Ból głowy po alkoholu – rodzaje, przyczyny i leczenie

Home>Blog>Ból głowy po alkoholu – rodzaje, przyczyny i leczenie

Chyba każdy z nas choć raz w życiu przeszedł podobny scenariusz – piątek wieczór, miło spędzony czas ze znajomymi w domu lub na mieście, alkohol na poprawę humoru i odstresowanie się, o jedno piwo za dużo, a rano… niesamowity ból głowy! Ból głowy jest objawem kaca, który pojawia się na następny dzień po suto zakrapianym wieczorze. Może również wystąpić u osób uzależnionych już od alkoholu, które nagle odstawiły alkohol lub ich organizm nie radzi sobie z nadmiarem etanolu i sygnalizuje to między innymi przewlekłymi bólami głowy. Czy za każdym razem po spożyciu alkoholu będzie boleć nas głowa i czy istnieją skuteczne i szybkie metody na pozbycie się tego uciążliwego objawu?

Dlaczego boli głowa po alkoholu?

Każdy kto pewnego razu obudził się z kacem, na pewno zadał sobie pytanie – dlaczego musi boleć mnie głowa? Otóż ból głowy jest jednym z objawów kaca, czyli reakcji organizmu na spożycie nadmiernej ilości alkoholu etylowego. Niezależnie od rodzaju spożytego trunku kac może wystąpić z taką samą siłą i zależne jest to od wielu czynników, głównie ogólnego stanu naszego organizmu. Dodatkowo innymi objawami kaca, które najczęściej towarzyszą bólom głowy są nudności, brak apetytu, bóle brzucha, apatia czy ogólne uczucie rozbicia.

Ból głowy po alkoholu – przyczyny

Na pewno zastanawiasz się, jakie są przyczyny powstania bólu głowy po spożyciu alkoholu i dlaczego jedni nie odczuwają go wcale, inni mówią o delikatnym ćmieniu, a jeszcze inni nie mogą podnieść się z łóżka z bólu. Etanol, który znajdzie się w organizmie ludzkim powoduje zahamowanie hormonu zwanego wazopresyna. Hormon ten odpowiedzialny jest za zachowanie równowagi w gospodarce wodnej naszego ciała. Wprowadzenie do swojego krwiobiegu nadmiernej ilości alkoholu powoduje zatem silne zaburzenia w gospodarce wodnej, co z kolei najczęściej skutkuje odwodnieniem, a jak wiadomo jednym z jego objawów jest ogólne złe samopoczucie oraz ból głowy. Dodatkowo etanol rozszerza naczynia krwionośne, co powoduje zaburzenia w postaci na przykład uderzeń gorąca, co również może doprowadzić do zaburzenia równowagi organizmu, a w efekcie do bóli głowy.

Domowe sposoby na kaca i ból głowy

Istnieje kilka domowych sposobów na uporanie się z bólem głowy, który jest następstwem dnia poprzedniego, a ich skuteczność jest sprawą indywidualną. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Negatywne skutki picia alkoholu – metody leczenia

Alkohol od wieków towarzyszy ludzkości jako środek odurzający, ogólnie akceptowany na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych, stały element spotkań towarzyskich. Niestety, od piątkowego piwa ze znajomymi prowadzi niekiedy krótka droga do powstania uzależnienia od alkoholu. Jakie negatywne skutki niesie ze sobą uzależnienie od tej substancji psychoaktywnej?

Alkoholik zaniedbuje swoje obowiązki zarówno w domu, jak i w pracy, przestaje dbać o relacje ze swoją rodziną czy znajomymi, traci zainteresowanie innymi aspektami swojego życia, potrafi zachowywać się agresywnie, zwłaszcza gdy nie może się napić. Dodatkowo nie wiedząc o tym zaczyna wyniszczać swój organizm od środka, powodując uszkodzenia między innymi wątroby, nerek czy układu nerwowego. Takie działania alkoholu doprowadzają niekiedy do powstania przewlekłego bólu głowy, który jest wynikiem obrony organizmu na to, co się z nim dzieje i powinien być sygnałem do szukania pomocy. 

Najskuteczniejszą metodą leczenia choroby alkoholowej jest zgłoszenie się na kompleksową terapię, którą oferują specjalnie przygotowane do tego ośrodki leczenia lub inne placówki.

Leczenie alkoholizmu w kilku krokach

Leczenie choroby alkoholowej, podobnie jak jej powstanie, jest procesem skomplikowanym, złożonym i długotrwałym. Nikomu nie uda się wyjść „na prostą” w ciągu tygodnia lub dwóch od rozpoczęcia leczenia, gdyż jest to po prostu niemożliwe. Alkohol uzależnia równocześnie organizm ludzki i jego umysł, dlatego niezbędne jest zastosowanie kilku metod leczenia, które wspólnie pomogą wrócić osobie uzależnionej do zdrowia. Warto wiedzieć, że każdy z nas jest inny i choć alkoholizm przebiega podobnie u większości osób uzależnionych, to nie ma złotego środka na wyleczenie z choroby i konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Wyróżnić jednak można kilka etapów, które są obowiązkowe lub bardzo pomocne w wychodzeniu z alkoholizmu.

  1. Przerwanie ciągu alkoholowego – jest to element niezbędny do rozpoczęcia dalszej terapii alkoholowej. Jeżeli pacjent czuje, że nie jest w stanie samodzielnie zaprzestać picia lub gdy pojawiają się u niego niebezpieczne dla zdrowia i życia objawy zespołu abstynencyjnego, najlepiej zdecydować się na odtruwanie alkoholowe. Taki detoks pomoże w bezpieczny sposób pozbyć się nagromadzonych toksyn alkoholowych, przywróci równowagę ciała i uzupełni wypłukane witaminy, minerały oraz elektrolity. Odtruwanie alkoholowe pozwala również na zniwelowanie objawów nagłego odstawienia alkoholu i zmniejsza głód alkoholowy, czyli przymus sięgnięcia po kolejny kieliszek.
  2. Wszywka alkoholowa Zgierz– w przypadku rozpoczęcia leczenia konieczne jest nie tylko przerwanie ciągu alkoholowego, ale również zachowanie trzeźwości. Przeważająca część pacjentów nie jest w stanie samodzielnie zadbać o pozostanie w abstynencji, dlatego decydują się oni na zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Dzięki temu unikał będzie alkoholu, co z kolei pozwoli zachować mu abstynencję i rozpocząć dalsze leczenie swojego uzależnienia.
  3. Psychoterapia i inne zajęcia terapeutyczne – alkoholizm to choroba ciała i umysłu, dlatego bardzo ważnym krokiem w leczeniu uzależnienia jest psychoterapia, która pozwoli poznać istotę choroby. W trakcie sesji uzależniony uczy się również swoich emocji i wypracowuje w sobie mechanizmy, które pozwolą mu skutecznie walczyć ze swoim problemem oraz żyć w trzeźwości po zakończeniu leczenia. Terapia to niezwykle ważny element leczenia alkoholizmu, gdyż bez niej bardzo łatwo będzie powrócić do dawnych nawyków i na powrót wpaść w ciąg alkoholowy.

Wspólnota Anonimowych Alkoholików

Po zakończonym leczeniu alkoholowym ważne jest, by w dalszym ciągu pielęgnować umiejętności nabyte w placówce leczenia odwykowego. Warto również regularnie uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych lub przystąpić do jednej z grup wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu. Jedną z organizacji zrzeszającą osoby borykające się z problemem alkoholowym są Anonimowi Alkoholicy (AA). AA tworzą dobrowolne grupy wsparcia dla osób, które zakończyły leczenie uzależnienia i mogą nazwać się trzeźwymi alkoholikami. Tego typu wsparcie jest bardzo ważne, gdyż pokazuje, że nie jesteśmy jedynymi osobami z problemami alkoholowymi, pozwala na zmierzenie się oraz na otrzymanie wsparcia od innych.