menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Alkoholizm – trudna walka z uzależnieniem.

Home>Blog>Alkoholizm – trudna walka z uzależnieniem.
alkoholizm-trudna-walka-z-uzaleznieniem

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, z której objawami mierzymy się do końca życia. Walka z nią trwa przez cały czas. Osoba uzależniona potrzebuje wokół siebie bardzo dużo wsparcia, aby wyjść z nałogu. Alkoholizm prędzej czy później zabija. Ofiary przedawkowują bądź tracą swoje życie z powodu pogorszonych warunków życiowych. Alkohol traktowany jest jako lekarstwo na smutki i problemy. Z tego względu ludzie ciągle znajdują powody do picia. Niekończące się poszukiwanie okazji do spożycia alkoholu z czasem staje się poważnym uzależnieniem, które niszcząco wpływa na każdą sferę życia. 

Alkoholizm powodem rozwodów, rozstań i zerwania więzi. 

Alkoholik odczuwa ciągłą, silną potrzebę spożywania danej substancji. Jego życie zaczyna kręcić się wokół picia oraz poszukiwania do tego okazji. Jedyne kontakty jakie zacieśnia alkoholik to osoby, które umożliwiają mu picie. Reszta jest odstawiona na bok i przestaje być ważna. Z tego względu bardzo często dochodzi do kompletnego rozpadu więzi rodzinnych. Osoby bliskie uzależnionego nie potrafią do niego dotrzeć. Stosunki rodzinne ulegają poważnemu pogorszeniu. Alkoholi ze względu na działanie substancji psychoaktywnej bardzo często zaczyna zachowywać się niebezpiecznie oraz inaczej niż dotychczas. Ciągle kłamie i ukrywa się ze swoim piciem, próbując tym samym nie wzbudzać podejrzeń najbliższych. W domu alkoholika nierzadko gości agresja, kłótnie oraz przemoc domowa. Domownicy czują lęk, strach i bezradność. Duże problemy spadają na najmłodszych członków rodziny, którzy bardzo potrzebują w swoim życiu odpowiedzialnych rodziców. Gdy poczucie zagrożenia wzrośnie u nich do niepokojącego poziomu w ich psychice dokonują się różne przemiany oraz nieprawidłowości, które często są obserwowane w dorosłym życiu. Trudności, których doświadczają dorosłe dzieci alkoholików mają swoją nazwę – syndrom DDA. Życie małżonków również ulega negatywnym zmianom. Często dochodzi do współuzależnienia bądź po prostu stosunki ulegają znacznemu wychłodzeniu. Prowadzi to nieuchronnie do rozstań i rozwodów. 

Alkoholizm jest problemem obejmującym cały system rodziny. Nigdy uzależnienie nie dotyka jedynie osoby, która się z nim zmaga. Rodzina, przyjaciele oraz całe społeczeństwo odczuwa każdy pojedynczy przypadek alkoholizmu. Twoje uzależnienie nie jest obojętne dla świata, dlatego pomyśl o innych. 

Dlaczego ludzie stają się alkoholikami?

Alkoholizm rozwija się na przestrzeni wielu lat. Większość nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo jest popaść w chorobę alkoholową. Wszystko zaczyna się od niewinnych spotkań ze znajomymi, na których króluje alkohol. Najpierw alkoholik musi przyzwyczaić się do danej substancji i odkryć korzyści, które płyną z jej spożywania. Kiedy przekonuje się do antydepresyjnego oraz przeciwbólowego działania używki zaczyna sięgać po nią w każdej sytuacji. Ludzie mają wiele powodów do picia. Za alkoholizm odpowiada szereg czynników, które są bardzo indywidualne w zależności od danej osoby. Czasem potrzeba jednego powodu, a innym razem jest to kompilacja czynników osobowościowych, środowiskowych oraz genetycznych. Wszystko to prowadzi do nieprzemyślanych działań, które w pewnym momencie zamieniają się w alkoholizm. 

Śmiertelne konsekwencje alkoholizmu.

Alkoholizm bardzo szybko prowadzi do trwałych zniszczeń w całym organizmie człowieka. Jego działanie natychmiastowo oddziałuje na nasz mózg powodując szereg specyficznych objawów. Długotrwałe spożywanie alkoholu upośledza pracę wszystkich ważnych narządów. Bardzo duże szkody zauważane są również w psychice uzależnionego. Przede wszystkim najbardziej narażona jest wątroba, której zadaniem jest neutralizowanie alkoholu. To właśnie ten narząd jest najczęściej zajęty poważną oraz nieodwracalną chorobą u alkoholików. Jeżeli w dobrym momencie nie podejmie się działań powstrzymujących rozwój choroby może dojść do całkowitego zaprzestania pracy narządu, co wiąże się ze śmiercią pacjenta. Drugim wysoce obciążonym organem jest serce. Alkohol ma bardzo duży wpływ na działanie układu krwionośnego – podnosi ciśnienie krwi, tworząc bardzo często przewlekłe nadciśnienie. Należy pamiętać, że każdy układ jest zagrożony przez nadużywanie alkoholu. Zdrowie alkoholika na zawsze pozostaje zaniedbane i narażone na wiele niebezpiecznych chorób. 

Większość osób zapomina jednak o bardzo istotnym wpływie alkoholu na zachowanie oraz psychikę człowieka. Ingerencja alkoholu w funkcjonowanie psychiczne jest bardzo wyraźna. Choroby psychiczne są problemem wielu alkoholików. Kilka z najpoważniejszych chorób to: psychoza, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, omamy i halucynacje, a także depresja alkoholowa. Niekiedy pojawiające się objawy psychiczne doprowadzają chorego do obłędu, co znacznie zwiększa ryzyko popełnienia przez niego samobójstwa. W przypadku nagłego odstawienia używki może wystąpić szereg groźnych objawów, które obejmują funkcjonowanie psychiczne. Dlatego też dla zachowania bezpieczeństwa warto decydować się na zrezygnowanie z używki przy pomocy doświadczonych specjalistów. W tym celu zalecane jest przeprowadzenie zabiegu odtruwania alkoholowego. Zabieg ten uwalnia od toksyn alkoholowych i umożliwia bezpieczne, przeprowadzane pod kontrolą lekarzy przerwanie ciągu alkoholowego. 

Co się dzieje w mózgu alkoholika?

Alkoholik doświadcza bardzo widocznych zmian w zachowaniu. Jego dotychczasowe funkcjonowanie ulega znacznemu upośledzeniu. Mózg alkoholika poddany jest bardzo silnej psychogennej substancji, która jest odpowiedzialna za szereg negatywnych przemian. Dużo trudności spotykane jest w procesach poznawczych. Alkoholik ma duże problemy z pamięcią, które z każdym kolejnym dniem picia powiększają się. Z każdą kolejną dawką organizm reaguje silniejszymi i poważniejszymi objawami. Intensywne picie może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia mózgu. Alkoholicy zwykle nie są w stan sami się opanować i piją do utraty przytomności. Spożycie ponad 4 promili alkoholu jest stanem zagrażającym życiu i zdrowiu. Mimo wiedzy i świadomości o szkodliwości używki wielu z nas nie odmawia sobie tej przyjemności. 

Mózg alkoholika jest wyczerpany oraz stara się zaadaptować do warunków, które mu oferuje osoba uzależniona. W ten sposób przyzwyczaja się do codziennej dawki alkoholu, przez co później objawia się w postaci objawów abstynencji. Chcąc poprawić funkcjonowanie mózgu czasem wystarczy jedynie przestać pić. Większość zmian jest odwracalna, a organ potrzebuje jedynie dłuższej regeneracji, by przywrócić utracone siły. 

Poza problemami natury fizycznej mózg alkoholika posiada również szereg problemów z zakresu psychiki. Uzależnionej osobie towarzyszą: utrata wiary w siebie, brak poczucia własnej wartości, silne poczucie winy, problemy z koncentracją, a często także brutalne myśli o odebraniu sobie życia. Uzależniony potrzebuje pomocy terapeuty, aby nie iść złą drogą. Dbajmy o nasz mózg, ponieważ jest jedyną i niezastąpioną częścią naszego ciała, która kontroluje każdy nasz ruch. Bardzo łatwo jest ją zaniedbać.