menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Alkoholizm – na czym polega trudność leczenia?

Home>Blog>Alkoholizm – na czym polega trudność leczenia?
alkoholizm-na-czym-polega-trundonsc-leczenia

Alkoholizm jest znany większości ludzi na całym świecie. Dotyka on bowiem ogromną ilość społeczeństwa. Skutki alkoholizmu są tragiczne i bardzo często prowadzą nieuchronnie do śmierci osoby uzależnionej. Alkoholizm wkracza w nasze życie niepytany i niechciany. Bardzo często nie wiadomo, który moment był dokładnie początkiem choroby. Problemy i trudności, które są wynikiem alkoholizmu dotyczą wszystkich ludzi. Jak zatem chronić się przed wciąż rosnącą w sile chorobą, która powoduje poważną destrukcję osoby?

Odpowiedź jest prosta jedynie w teorii, ponieważ w rzeczywistości bardzo łatwo jest popaść w uzależnienie. Z początku pojawia się jedynie silne przyzwyczajenie, które będziemy pielęgnować latami. Alkoholizm to długotrwały proces, który potrzebuje kilku lat, aby w pełni się rozwinąć. Nie da się zachorować z dnia na dzień. Co gorsza, zapadającym na alkoholizm bardzo ciężko jest przerwać nałóg. Z tego względu choroba określana jest mianem niebezpiecznej. 

Jak wyleczyć wyniszczający alkoholizm?

Alkoholizm to choroba o charakterze nieuleczalnym, czego większość osób nie wie. Alkoholik pozostaje chory do końca swojego życia. Jedyne co może zrobić, to zatrzymać rozwój choroby, tym samym uratować swoje życie i uchronić się przed przedwczesną śmiercią, bądź innymi kłopotami różnorodnego pochodzenia. To, że choroba jest nieuleczalna, nie oznacza, że nie warto podejmować się jej leczenia. Ponieważ w żaden inny sposób nie da się uratować alkoholika przed całkowitym zatraceniem oraz destrukcją. W wielu przypadkach alkoholicy pozostają bez domy, rodziny oraz sensu życia. Mieszkają na ulicy, a picie staje się ich głównym i podstawowym zajęciem, od którego zaczyna się każdy dzień. Aby uniknąć najgorszego należy bardzo szybko wdrożyć odpowiednie kroki, które będą kosztować mnóstwo starań oraz wielu pokładów cierpliwości. 

Leczenie alkoholizmu może odbywać się w warunkach otwartych lub zamkniętych. Innowacyjne metody leczenia umożliwiają także kontrolowanie choroby w warunkach domowych. Do tego właśnie służy wszywka alkoholowa Tomaszów Mazowiecki, która przybiera postać specjalnego leku wszywanego pod skórę pacjenta. Lek ten nie może być łączony z alkoholem, ze względu na poważne skutki uboczne. Do popularnych rozwiązań należy także uczęszczanie w spotkaniach grup wsparcia, których członkowie walczą z tym samym problemem. Najważniejsze, aby alkoholik poznał istotne informacje obejmujące przebieg uzależnienia i mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem. Większość osób nie ma tej podstawowej wiedzy na temat choroby. Kiedy pozna się skutki choroby następuje zwiększenie samoświadomości. Uzależnieni zaczynają zauważać, co stracili przez chorobę i jaki negatywny wpływ ma na jego całe życie. Alkoholicy mają szansę przezwyciężyć chorobę, żyjąc w całkowitej abstynencji. W ten sposób możliwe jest pozbycie się negatywnych objawów. Warto wykorzystać dzisiejsze, nowoczesne rozwiązania, które odpowiadają wielu różnym potrzebom, nawet najtrudniejszym klientom. Ośrodki terapii uzależnień czekają na każdą potrzebującą pomocy osobę. Warto zapoznać się z ich ofertą oraz wypróbować możliwości, które oferują. 

Sposoby na przekonanie alkoholika do leczenia. 

Fundamentem leczenia alkoholizmu jest dobrowolne poddanie się terapii. Ze względu na trudny przebieg leczenia alkoholik musi samodzielnie zdecydować o swojej gotowości do podjęcia się różnorodnych trudów, przed którymi będzie stawał. Alkoholik musi przede wszystkim dostrzec oraz przyznać się do problemu. W celu pomocy w naprowadzeniu na dobrą drogę alkoholika możemy spróbować kilku sposobów. Należy zdawać sobie sprawę z trudności współpracowania z alkoholikiem, ponieważ rzadko się zdarza, aby osoba chora chętnie zgodziła się na wizytę u psychologa. Podczas przeprowadzania rozmowy warto trzymać się paru istotnych zasad:

Co trzeba wiedzieć o odwyku alkoholowym?

Odwyk alkoholowy dopasowywany jest do aktualnych potrzeb danego pacjenta. Pod uwagę brany jest stopień zaawansowania alkoholizmu. Odwyk musi być przeprowadzany na osobie trzeźwej, dlatego pierwszym punktem na liście jest detoks alkoholowy. Dzięki łatwemu zabiegowi alkoholik wyzbywa się wszystkich zalegających od alkoholu toksyn oraz ma szansę uwolnić się od negatywnych skutków ubocznych związanych z syndromem abstynencyjnym. Pobyt na odwyku jest indywidualną kwestią i uwarunkowany jest od różnorodnych czynników. Zwykle jego długość określana jest na 3 do 6 miesięcy. W ośrodku alkoholik ma zapewniony specjalny program, który skutkuje wyjściem z choroby. Alkoholicy mają zorganizowany czas wolny, dzięki czemu jest możliwa zmiana sposobu życia, które przejawiało się codziennym spożywaniem alkoholu. Dzień przepełniony jest specjalnymi zajęciami, obowiązkami, które spisane są w harmonogramie dnia. Dzięki terapii uzależnień alkoholik uświadamia sobie wszystkie ważne kwestie, o których wcześniej nie miał pojęcia. Przede wszystkim uwaga jest zwrócona na negatywne zmiany, które są wynikiem nadmiernego picia. Stałe podkreślanie niszczącego wpływu na wszystkie ważne sfery życia pozwala spojrzeć na dany problem z innej strony. Alkoholik ma szansę nauczyć się żyć na nowo – tym razem bez alkoholu. Z upływem czasu zaczyna wracać do normalności i przyzwyczaja się do zaistniałej sytuacji. Podczas pobytu wciąż pielęgnowana jest motywacja, bez której nie ma możliwości pokonania choroby. Dobra motywacja pozwala powstrzymać się przed spożywaniem alkoholu. 

Wiele pacjentów negatywnie kojarzy pobyt na odwyku w ośrodku zamkniętym. Tymczasem jest to zupełnie nietrafne określenie, które nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ośrodki uzależnień umożliwiają wyciągnięcie z nałogu nawet najbardziej zaawansowanych alkoholików. Uratowanie życia wiąże się z obowiązkiem pracowników, którzy tam przebywają. Kilka miesięcy w ośrodku może się okazać niezwykle cennym doświadczeniem w życiu alkoholika.