menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Alkoholizm i granice w trakcie zdrowienia 

Home>Blog>Alkoholizm i granice w trakcie zdrowienia 

Dużą częścią rozpoczynania podróży zdrowienia jest sporządzenie bilansu swojego życia. Jednym z ważnych obszarów do rozważenia są nowo odkryte granice. Słyszysz termin „granice”, ale być może nie zastanawiałeś się zbytnio nad otaczającymi je szczegółami. Być może twój związek z rozmytymi granicami wywodzi się z traumatycznego dzieciństwa. A może nigdy nie byłeś uczony ani nie doświadczyłeś przykładów szacunku dla granic. Być może nawet byłeś zbyt ograniczony. Nie jesteś sam, jeśli nie masz pewności, od czego zacząć budowanie zdrowych granic.

Droga do samopoznania zaczyna się od szacunku do samego siebie. Proces zdrowienia obejmuje refleksję nad swoimi wartościami i ustanowienie dla siebie pełnych szacunku granic. Zrozumienie różnych typów granic może pomóc w podjęciu decyzji, jak i które ustawić, tworząc podstawę do długoterminowego powrotu do zdrowia.

Fizyczne granice

Granice fizyczne są najłatwiejsze do rozpoznania. Tylko ty masz prawo do swojego ciała, przestrzeni i rzeczy. Jednak ta koncepcja może być sprzeczna z tym, czego doświadczyłeś. Jeśli wcześniej zmagałeś się z nadużyciami interpersonalnymi, na początku nie będzie łatwo się tego nauczyć. Bardzo ważne jest, aby wyznaczyć sobie fizyczne granice i przekazać je osobom wokół siebie.

Twoje fizyczne granice mogą być proste, takie jak mówienie bliskim, aby nie dotykali dziennika zdrowienia, który prowadzisz, lub bardziej złożone, jak usuwanie wyzwalaczy, takich jak alkohol, z domu.

Komunikacja jest kluczem do utrzymania zdrowych fizycznych granic i relacji z bliskimi. Jeśli twoja ukochana osoba używa lub pije w pobliżu ciebie i sprawia, że czujesz się niekomfortowo, nie bój się mówić. Możesz potrzebować fizycznego usunięcia tych substancji, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli przekroczą tę granicę, być może będziesz musiał odciąć się od sytuacji i znaleźć inne miejsce do życia. Twój powrót do zdrowia jest najważniejszy, a jeśli twoja ukochana osoba nie może tego uszanować, musisz przedefiniować swój związek.

Emocjonalne granice

Emocjonalne granice są wtedy, gdy oddzielasz swoje uczucia od uczuć innych. Może wydawać się oczywiste, że twoje emocje są twoje i tylko twoje. Ale każdy, kto doświadczył przemocy w przeszłości, może powiedzieć, że czuł się zraniony, zdezorientowany i manipulowany swoimi emocjami.

Wyznaczanie granic emocjonalnych oznacza rozpoznanie, ile energii emocjonalnej jesteś w stanie przyjąć, wiedzieć, kiedy się dzielić, a kiedy nie, oraz ograniczać dzielenie się emocjami z ludźmi, którzy źle reagują.

Być może będziesz musiał ponownie ocenić obecne relacje w oparciu o nowe granice emocjonalne. Na przykład możesz odczuwać poczucie winy i wstydu z powodu tego, jak traktowałeś swoich bliskich podczas uzależnienia. Jeśli ktoś próbuje źle cię traktować za twoją przeszłość i manipulować poczuciem winy, usuń się. Wiedz, że zasługujesz na zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie bez manipulacji ze strony innych.

Granice czasu

Każdy ma tylko 24 godziny na dobę, dzięki czemu Twój czas jest tak samo cenny jak każdego innego. W aktywnym uzależnieniu większość ludzi spędza czas na szukaniu wybranego narkotyku, używaniu i ukrywaniu swojego nadużycia, dlatego dostosowanie się do większej ilości wolnego czasu może być przytłaczające dla osób na wczesnym etapie zdrowienia. Aby wyznaczyć odpowiednie granice czasowe, musisz ustalić priorytety i zarządzać swoim czasem, aby poświęcić im tyle uwagi, ile wymagają.

Aby uniknąć nadmiernego zaangażowania, być może będziesz musiał powiedzieć „nie” przyjaciołom i rodzinie, a czasem sobie. Musisz zapewnić sobie czas na czynności niezbędne do zachowania trzeźwości. Pozwól sobie na udział w spotkaniach 12 kroków, porozmawiaj ze swoim sponsorem i wszelkie inne działania, które uważasz za konieczne, nawet jeśli oznacza to odrzucenie zaproszenia lub odłożenie projektu. Przestrzeganie harmonogramu ma kluczowe znaczenie, gdy jesteś we wczesnej trzeźwości.

Opracowując harmonogram, nie zapomnij uwzględnić czasu wolnego dla siebie. Codzienne życie może być stresujące i będziesz potrzebować czasu na relaks i refleksję. Stwórz okazję do znalezienia nowych hobby, spędzenia czasu z bliskimi lub po prostu ciesz się spokojnym wieczorem na odpoczynek. To, co zrobisz ze swoim czasem, zależy ostatecznie od ciebie. Wykorzystaj jak najlepiej swoje nowe życie!

Granice wewnętrzne

Wewnętrzne granice to te, które sam sobie ustalasz. Kierując się swoimi wartościami, moralnością i zdolnościami, wewnętrzne granice można również uznać za samodyscyplinę.

Ludzie z silnymi wewnętrznymi granicami są w zgodzie ze swoją moralnością i wartościami, unikając wszystkiego, co jest z nimi sprzeczne. Kiedy byłeś w aktywnym uzależnieniu, prawdopodobnie angażowałeś się w zachowania, z którymi nie zgadzasz się teraz, kiedy jesteś w trakcie zdrowienia. Mogłeś np. okłamywać innych w sprawie znajomego, który również potajemnie pił. Teraz kłamstwo jest sprzeczne z twoją moralnością. Wyznaczenie wewnętrznej granicy w tej sytuacji oznacza zobowiązanie się do tego, by już nie pomagać swojemu przyjacielowi poprzez kłamstwo. Jeśli ich zachowanie nie jest zgodne z twoją moralnością, nie tłum tego.

Osoba z silnymi granicami wewnętrznymi szanuje również swoje osobiste ograniczenia. Nie bój się wycofać z sytuacji w dowolnym momencie, gdy staną się wyzwalające. Sytuacje te mogą wykraczać poza oczywistości, takie jak przyjęcie, na którym podawany jest alkohol. Niektóre codzienne czynności lub rozmowy mogą stać się przytłaczające. Wyjście, zanim te uczucia się zaczną, to wewnętrzna granica, którą możesz ustawić.

Wewnętrzne granice obejmują również branie odpowiedzialności za siebie. Ten poziom samoświadomości oznacza, że rozumiesz, w jaki sposób wchodzisz w interakcje i reagujesz w danej sytuacji. Możesz teraz porozmawiać o swoich problemach, ćwicząc empatię i samoświadomość swojej przeszłości i teraźniejszości.

Wniosek

Może to być trudne, zwłaszcza na początku, ale wszelkiego rodzaju granice mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia trwałego powrotu do zdrowia. Postaraj się znaleźć poczucie siebie i zyskaj pewność co do swoich wartości i osobistych ograniczeń. Wiedza o tym, kiedy i jak stawiać granice, wymaga czasu i praktyki. Uświadomienie sobie, że granice mogą być fizyczne, emocjonalne, wewnętrzne lub wiązać się z czasem, pomaga zrozumieć ich cel i zastosować je w nowym, trzeźwym życiu.

Pamiętaj również o tym, że jeśli ty lub ktoś z twoich bliskich ma problem z nadużywaniem alkoholu istnieje skuteczna pomoc. Wszywka alkoholowa – Esperal – to lek w postaci tabletek do wszycia podskórnego, stosowany wspomagająco w leczeniu alkoholizmu. Działanie wszywek alkoholowych polega na długotrwałym uwalnianiu substancji zaburzających metabolizm alkoholu, co powoduje nasilone objawy po wypiciu napojów o dużej zawartości alkoholu.