menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Alkoholizm – dożywotnia abstynencja

Home>Blog>Alkoholizm – dożywotnia abstynencja
alkoholizm-dozywotnia-abstynencja

Alkoholizm uznawany jest za chorobę o nieuleczalnym przebiegu. Jeżeli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, alkoholikowi grozi śmierć. Z tego względu tak ważne są szybkie działania. W ramach leczenia alkoholizmu należy się całkowicie odciąć od napojów alkoholowych. Tylko w ten sposób możliwe jest pełne wyleczenie. W pewnym momencie może przyjść dzień, kiedy alkoholik nauczy się poprawnie pić, jednak całe jego życie będzie zagrożone kolejnym nawrotem choroby. 

Stała abstynencja daje poczucie bezpieczeństwa. Zrezygnowanie z alkoholu sprawia, że nie trzeba się martwić o potencjalną utratę kontroli. Zatem każdy uzależniony musi przejść przez etap trzeźwienia, który nie zawsze jest tak prosty i łaskawy. Całkowite rezygnowanie z alkoholu, podczas gdy był on spożywany ciągle, każdego dnia, w dużych ilościach, może wiązać się z wieloma trudnościami. 

Każdy alkoholik podczas leczenia ma szansę nauczyć się życia bez używki. Warto zauważyć, że życie jest możliwe, nawet, gdy na zawsze rezygnujemy z alkoholu. Znacznie łatwiej jest żyć bez niego, niż z nim. 

Alkoholizm, a kontrola

Każde uzależnienie jest określane, jako brak kontroli. Jeżeli spożywając alkohol jesteśmy pozbawieni wszelkich hamulców i nie potrafimy przestać go spożywać, aż do momentu silnego upojenia, to znak, że rozwija się u nas uzależnienie. Kontrola wyznacza w pewnym sensie naszą silną wolę oraz zdrowy rozsądek. Okazuje się, że każdy człowiek powinien nauczyć się pić, a co ważniejsze nie uzależniać powodzenia, sukcesów oraz pozytywnych skutków od alkoholu, ponieważ nie ma on nic wspólnego z korzyściami. Im szybciej dostrzeżemy w nim poważne zagrożenie, tym lepiej dla nas i naszego zdrowia. 

Brakiem kontroli nazywamy moment, gdy nie jesteś w stanie odmówić spożycia alkoholu. Gdy będąc na spotkaniach towarzyskich, na których nie planujesz pić, nie możesz oprzeć się pokusie wypicia, ponieważ dostałeś taką propozycję, jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Kolejnym alarmującym momentem jest brak możliwości zaprzestania picia. Alkohol jest groźny najbardziej wtedy, gdy powoduje upojenie alkoholowe. To od nas zależy, ile w danym momencie wypijemy oraz czy w ogóle zaczniemy. Najważniejsze jest, aby nie dać używce kontrolować naszej chęci picia. 

Samokontrola jest bardzo ważna podczas przechodzenia w stan trzeźwości. Proces leczenia jest w dużej mierze oparty na nauce życia bez alkoholu. Zatem wymaga od nas sporo starań oraz samozaparcia. Nie da się zrezygnować z alkoholu, gdy dana osoba nie ma w sobie siły. Porzucenie nałogu należy do silnych trudności. 

Kto ma predyspozycje do zostania alkoholikiem?

Nieobliczalność alkoholizmu polega, między innymi na tym, że nigdy nie wiadomo kto na niego zapadnie. Doświadczyć uzależnienia może każdy. Nie ma jednej, prostej zasady, która określałaby wiek, płeć lub inne czynniki, wpływające na rozwój alkoholizmu. Przez większość życia możemy nie zdawać sobie sprawy, że to właśnie w nas tworzy się poważny problem. 

Są jednak osoby, które należą do tzw. grupy ryzyka. Te osoby powinny kierować się nowymi zasadami oraz podejmować działania profilaktyczne, już na wczesnym etapie życia. Jesteśmy jednostkami, które same podejmują działania i mają nad sobą kontrolę. Pamiętajmy o tym w sytuacjach kryzysowych. Nasze wybory w życiu mają duże znaczenie. 

Największym ryzykiem obarczone są osoby, które miały w rodzinie alkoholika. Dzieci, które dorastały w patologicznym domu alkoholika mają duże szansę na powielenie tego typu zachowań. Młode osoby nieświadomie czerpią przykład ze środowiska, w którym spędzają najwięcej czasu. Odpowiednio przeprowadzony proces socjalizacji może uchronić ich przed złymi wyborami. Jednak dziedziczenie predyspozycji do alkoholizmu w każdej chwili może się ujawnić. Warto zatem znać moment, kiedy należy zareagować. 

Takim momentem może być jakakolwiek trudność związana z codziennym funkcjonowanie. Okazuje się, że sposób, w jaki radzimy sobie z problemami może wywołać w nas chęć spożycia alkoholu. Osoby, które nie radzą sobie w sytuacjach stresowych uciekają do nieprawidłowych rozwiązań. Nauczenie się rozwiązywania problemów w negatywny sposób może ich kosztować rozwój alkoholizmu. 

Jak żyć obok alkoholika?

Życie pod jednym dachem z uzależnionym od alkoholu jest wyjątkowo ciężką próbą, przed którą staje każdy członek rodziny. Działania alkoholika wpływają na każdą sferę w życiu. Aby nie dać się zwieść jego ciągłym kłamstwom i manipulacjom należy zdać sobie sprawę, że są one jedynie mechanizmem obronnym. Osobie uzależnionej znacznie łatwiej jest zrzucić winę na innych oraz zmniejszyć swoją odpowiedzialność za obecny stan. Z tego względu rodzina musi chronić się przed tymi sztuczkami, które mogą namieszać w głowie. 

Pierwszą najważniejszą zasadą jest – nie obwiniać się o czyjeś uzależnienie. Nikt nie jest winien temu, że ktoś popadł w alkoholizm. Nie można zatem ignorować problemu, ani przywłaszczać winę, za jego powstanie. Alkoholikowi trzeba pomóc, ale nie poprzez ratowanie go przed konsekwencjami swojego własnego zachowania. Każdy uzależniony musi się zmierzyć z tym samodzielnie, ponieważ tylko w ten sposób można dostrzec, ile rzeczy alkohol zniszczył. 

Życie obok alkoholika będzie łatwiejsze, jeżeli pomożesz mu pozbyć się wszystkich rzeczy, które przypominają o alkoholu. Jest to trudne zadanie, ponieważ takim wyzwalaczem, może być dosłownie wszystko. Każda, nawet najmniej ważna rzecz, może się okazać bodźcem, wpływającym na chęć wypicia. 

Życie obok alkoholika wymaga cierpliwości oraz wsparcia. Możemy okazać się pomocą, jeżeli uzależniony będzie mógł na nas liczyć. Ważne, aby nie obarczać go winą, oskarżeniami oraz ocenami, ponieważ w ten sposób sprawimy, że będzie się od nas jedynie odsuwał. 

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu odbywa się po uprzednim przyznaniu się do problemu uzależnionego. Jeżeli ten moment nie nastąpi, alkoholik nie będzie gotowy, aby zmierzyć się z trudnościami, związanymi z procesem leczenia. Pierwszym podstawowym punktem jest znalezienie lekarza, który będzie zdolny do postawienia trafnej oraz prawidłowej diagnozy. Niejednokrotnie alkoholizm był trudny do wyłapania, dlatego też potrzeba doświadczonego specjalisty, który nakreśli dany problem oraz pomoże podjąć odpowiednie kroki. Następnie warto się udać na odtruwanie alkoholowe. Zabieg pozwala na swobodne i bezpieczne zerwanie z nałogiem. Docenią go w szczególności, alkoholicy w zaawansowanym stadium choroby. Dopiero wtedy uzależniony jest gotowy na stawienie czoła terapii uzależnień. 

Alkoholizm leczy się całe życie, ponieważ choroba lubi powracać, w najmniej oczekiwanym momencie. Chorzy nie mogą przestać się starać, nawet na chwilę. Każdy dzień jest możliwością do zmierzenia się z pragnieniami własnego umysłu. Po przebyciu terapii można ułatwiać sobie życie poprzez uczestniczenie w różnych treningach emocji oraz w spotkaniach grupy AA. Kontakt z osobami, które przeszły przez tą samą – trudną drogę, może się okazać bardzo cennym doświadczeniem. 

Alkoholik, który się stara, zawsze znajdzie sposób, aby wyzdrowieć.