menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Alkoholizm – czym jest popularne uzależnienie od alkoholu?

Home>Blog>Alkoholizm – czym jest popularne uzależnienie od alkoholu?
alkoholizm-czym-jest-popularne-uzaleznienie-od-alkoholu

Alkoholizm to coś więcej niż tylko nadużywanie alkoholu. To choroba, która postępuje, nie znika i niszczy doszczętnie nasze życie oraz wszystko, co w nim pozytywne. Niszczy nas samych. Oszukuje nas i wkracza do naszego świata niepostrzeżenie, pod maską rozrywki, relaksu i odpoczynku od stresu. Wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy. W rzeczywistości sami dajemy jej wpłynąć na każdą naszą decyzję. Nim się obejrzymy żyjemy w niewoli i stajemy się więźniami własnego mózgu. 

Alkoholizm określany jest trudnością w powstrzymaniu się od picia. Wyróżnia się wiele objawów, które informują o postępującej chorobie: brak kontroli nad spożywanym alkoholem, głód alkoholowy, ciągi alkoholowe, wewnętrzny przymus do picia oraz koncentracja całego życia wokół używki. Warto jest znać podstawowe, pierwsze objawy, aby nie zbagatelizować problemu. 

Alkoholizm – spotkania grupy anonimowych alkoholików

Wiele osób nie zastanawiało się na czym polegają spotkania grupy anonimowych alkoholików (popularnie nazywana grupą AA). Nasza wiedza ogranicza się zwykle do informacji, że chodzą tam osoby, które mają problem z alkoholem i na tle grupy o nim rozmawiają. Jest w tym trochę prawdy, jednak takie spotkania to coś więcej. Sama działalność anonimowych alkoholików jest interesująca i zupełnie nieobojętna dla naszego świata. Walka z chorobą cywilizacyjną, jaką jest alkoholizm wymaga odpowiednich środków. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest odwyk. Jednak co po nim? Wiele uzależnionych wychodząc z ośrodka terapii uzależnień czuje się zagubiona, ponieważ wkracza znowu w niebezpieczny świat, który jest pełen pokus, czających się za każdym rogiem. Warto jest zatem podtrzymywać efekty terapii i zabezpieczyć się przynajmniej na jakiś czas uczęszczając choćby na spotkania AA. Niektórzy alkoholicy wybierają te spotkania właśnie jako główną formę leczenia, co w zależności od predyspozycji danej osoby, wiąże się z wysoką skutecznością. 

Aby dobrze zrozumieć działania anonimowych alkoholików należy przedstawić dokładnie pojęcie spotkania grupy AA. Na takim spotkaniu może pojawić się każdy – mężczyzna lub kobieta, którzy chcą się podzielić swoimi doświadczeniami w związku z uzależnieniem od alkoholu. Nie ma zasad dotyczących wieku lub płci. Na spotkanie mogą przyjść wszyscy potrzebujący, nawet jednorazowo, ponieważ nie ma żadnych zapisów oraz obowiązku do pojawiania się na każdym zgromadzeniu. Uczestnicy dzielą się doświadczeniami, emocjami oraz sposobami, które pomogły im pokonać nałóg. Razem wspierają się, pomagając sobie nawzajem w procesie leczenia. Każdy uczestnik stara się wywiązać z zadania pomocy drugiemu człowiekowi. 

Czym się charakteryzują spotkania grupy AA?

Pokonanie alkoholizmu jest możliwe, dzięki zaangażowaniu się w działania anonimowych alkoholików. Ich spotkania mają stały charakter. Odbywają się regularnie, o stałej godzinie, nawet codziennie. Regularne pojawianie się na zgromadzeniach skutkuje podniesieniem jakości życia. 

Wyróżnia się dwa rodzaje spotkań – otwarte i zamknięte. Na zamkniętych pojawiają się tylko osoby uzależnione, z kolei na otwarte mają wstęp także rodzina i przyjaciele alkoholika. Osoba prowadząca wyznacza osoby, które zasygnalizowały chęć mówienia podniesieniem ręki. Prowadzącym może stać się każdy. Może to być uzależniony, a także profesjonalista, nawet student psychologii. Każdy kto wyrazi chęć może zająć się prowadzeniem spotkań AA. Bardzo często na spotkania zapraszane są osoby z zewnątrz, które mogą się podzielić szeroką wiedzą – księża, psychologowie, terapeuci lub lekarze. Takie wizyty mogą się okazać bardzo wartościowe i przynieść sporo korzyści dla słuchaczy. Z racji tego, że prowadzącym może stać się każdy, grupa AA nie odpowiada za stawianie diagnoz i opinii medycznych bądź psychiatrycznych. W ich możliwościach nie leży także odtruwanie alkoholowe.

Członkowie przebywający na spotkaniu słuchają się wzajemnie i wspierają. Ich wypowiedzi wolne są od komentarzy, oceniania i krytyki. Wszyscy bowiem zebrali się, aby uzyskać pomoc oraz wolność wypowiedzi. Każdy jest mile widziany na spotkaniu. Na spotkaniach widoczna jest równość pomiędzy członkami, dzięki czemu można się swobodniej poczuć niż w przypadku psychoterapii. 

Spotkania grupy AA są anonimowe i nie wymagają podawania szczegółowych informacji o sobie. Możemy pozwolić sobie na udzielenie tylu faktów o sobie, ile chcemy. Nasza potrzeba czyni nas panami własnego losu. Spotkania są darmowe i niezobowiązujące. 

Co alkoholik zyskuje, dzięki spotkaniom anonimowych alkoholików?

Z pewnością należy zaznaczyć, że nic nie tracimy. Nie ponosimy kosztów, nie tracimy anonimowości i nie zobowiązujemy się na dłużej. Spotkania są elastyczne i sami decydujemy, czy podoba nam się taka forma leczenia. Niemniej jednak warto jest spróbować i pojawić się na kilku spotkaniach, aby nabrać realnego obrazu na taką metodę leczenia. 

Zyski z takich spotkań są bezcenne. Przede wszystkim szerokie doświadczenie oraz rozmowa z osobami, które przechodziły przez to samo, co my. Wzajemne wsparcie oraz dążenie do jednego, określonego celu buduje w ludziach silną motywację oraz poczucie wspólnoty. Dzięki spotkaniom jesteśmy w stanie sprostać codziennym trudnościom bez korzystania z alkoholu. Członkowie zrzeszenia anonimowych alkoholików dążą do przejścia przez program 12 kroków alkoholika. Na spotkaniach mają szansę znaleźć sponsora, czyli osobę, która przeszła już przez ten program i zwalczyła nałóg. Taka osoba staje się mentorem i wspomaga walkę w uzależnieniu swojego podopiecznego. Przejście przez program 12 kroków pozwala uwolnić się od wpływu używki i żyć w trzeźwości do końca życia.

Ważną informacją jest także to, że na spotkaniach nie udziela się rad. Dzielimy się doświadczeniami, ale nie mówimy co trzeba zrobić. Każdy przedstawia swoją historię oraz odczucia. Aby zapoznać się z szerszym działaniem anonimowych alkoholików warto wybrać się na spotkanie. Szansa na lepsze życie jest w zasięgu ręki.

Alkoholizm – trudy pierwszego kroku

Pierwszy krok w stronę leczenia zawsze jest przełomowy i najtrudniejszy. Alkoholik nie podejmuje decyzji z dnia na dzień. Musi oswoić się z myślą, że ma problem i potrzebuje pomocy. Niektórym ludziom trudno jest otworzyć się przed innymi, dlatego nie próbują spróbować mocy zgromadzenia anonimowych alkoholików. Ludzie nie są ufni i nie wiedzą na czym dokładnie polegają takie spotkania. Mylne wyobrażenia paraliżują ich dobre chęci i zniechęcają do podjęcia jakiegokolwiek działania. Czasem wystarczy jednak spróbować. Szczególnie, że można przyjść tylko na jedno spotkanie i już więcej nie wracać. Możliwości leczenia jest jednak znacznie więcej, dzięki czemu każdy może wybrać to, co odpowiada danym potrzebom. Niektórzy znacznie lepiej odnajdują się podczas terapii indywidualnej u prywatnego psychoterapeuty. Nie ma znaczenia, jaki sposób zdecydujemy się wybierać. Ważne jest, aby spróbować czegokolwiek, zanim będzie za późno, a choroba zniszczy nas od środka i uniemożliwi normalne funkcjonowanie.