menu - esperal łódź cennik
+48 732 082 681

Alkoholik „na pół etatu” – jak rozpoznać, że to już uzależnienie?

Home>Blog>Alkoholik „na pół etatu” – jak rozpoznać, że to już uzależnienie?

Od lat panuje tendencja wzrostowa liczny osób uzależnionych od alkoholu. Prof. Jerzy Mellibruda oszacował, że różne szkody związane z nadużywaniem alkoholu może dotyczyć nawet dziesięciu procent populacji. Istnieje wiele krzywdzących stereotypów odnośnie alkoholików. Między innymi osoba z uzależnieniem alkoholowym postrzegana jest jako osoba zaniedbana, z marginesu społecznego, często uboga lub nawet bezdomna. Prawda jest taka, że alkoholik może nie wyróżniać się wyglądem, wykształceniem czy pozycją zawodową od reszty społeczeństwa.

Żony, które „przesadzają”

Główną grupę alkoholików stanowią mężczyźni, mimo iż odsetek kobiet uzależnionych od alkoholu w ostatnim czasie wzrasta. W dalszym ciągu kobiety są głównie narażone na współuzależnienie. Historie żon, które w różny sposób próbują uporać się z nałogiem swoich mężów można przytaczać w nieskończoność. Wiele kobiet długo wytrzymuje w związku z alkoholikiem powoli wyniszczając własną psychikę.
Aby rozpoznać, czy bliska nam osoba już nadużywa alkoholu, czy jego picie znajduje się jeszcze w kontrolowanej normie należy przede wszystkim skupić się na potencjalnie występujących zmianach w funkcjonowaniu takiej osoby. Osoba, u której powoli rozwija się uzależnienie zaczyna zaniedbywać swoją rodzinę, znajomych, przeznacza na alkohol coraz większe kwoty, a także zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki w pracy.
Tym samym dla alkoholika picie alkoholu staje się priorytetem, a pozostałe rzeczy odkładane są na dalszy plan. Wzrasta tolerancja na alkohol – tzn. dana osoba odczuwa, że musi spożywać większe dawki alkoholu, aby poczuć upojenie. Na tym etapie występuje również syndrom odstawienia – organizm przyzwyczajony do obecności alkoholu zaczyna się o niego upominać. Tym samym pojawiają się reakcje fizjologiczne, które pojawiają się podczas próby zaprzestania picia. Alkoholizm stwierdza się, jeżeli takie wzorce utrzymują się przez rok. Z kolei do zdiagnozowania szkodliwego nadużywania alkoholu wystarczą trzy miesiące.
Wielu alkoholików bagatelizuje niepokojące sygnały, tym samym zaprzeczają i wypierają swoje problemy, nawet jeśli nawarstwiają się one. Tym samym problemy w życiu zarówno zawodowym, jak i osobistym, nie uznają swojego picia za patologię. Ich zdaniem alkohol sprawia, iż ich życie jest ciekawsze, mniej stresujące – pozornie twierdząc, że alkohol im nie przeszkadza, a pomaga.

Sygnały alarmowe

Omawiając sygnały alarmowe warto posłużyć się konkretnym przykładem.
Mąż Dominiki był alkoholikiem. Twierdzi ona, iż jej mąż na co dzień był dobrym człowiekiem, któremu nigdy nie zdarzyło się zaniedbać pracy. Jednak często wieczorami zdarzało mi się upić. W takich sytuacjach Dominika interweniowała, zwracała uwagę na złe zachowanie, jednak jej mąż nie widział w danych sytuacjach nic złego. Pierwszym przełomowym zdarzeniem był moment zerknięcia w lustro po kilkakrotnym, regularnie powtarzającym się kacu. Dopiero wtedy zaczął zauważać swój problem, dostrzegać, że jest coś nie tak. Mimo iż mężczyzna wyglądał fatalnie i równie źle się czuł, musiał iść do pracy.
Jednak mąż Dominiki zrozumiał swój problem dopiero w momencie stwarzania okazji do tak zwanych „dni bez alkoholu”. Kobieta próbowała pokazać mu, iż sytuacja ta nie jest normalna. Osoba, która nie jest uzależniona nie musi wyznaczać sobie dni, w których nie będzie spożywać alkoholu, ponieważ sięga po niego jedynie wtedy, kiedy chce. W tej chwili mąż Dominiki walczy o trzeźwość na terapii uzależnień.
Sygnałem alarmowym świadczącym o rozwoju uzależnienia jest:

Co robić, kiedy zauważamy problem?

Przede wszystkim należy jasno komunikować partnerowi wszelkie własne niepokoje związane z zaobserwowaną sytuacją, od razu, jak tylko zaczną pojawiać się problemy. Należy jednak pamiętać, aby umotywować swoje pretensje podając partnerowi konkretne przykłady zachowań. Warto zapisywać datę niepokojących sytuacji wraz z opisem, aby później lepiej przygotować się do trudnej rozmowy z alkoholikiem.
Jedynym skutecznym sposobem uświadomienia zagrożeń z problemu alkoholowego przez alkoholika jest odczucie na własnej skórze wszelkich konsekwencji z tym związanych.
Poniżej znajduje się kilka rad dla współuzależnionych kobiet:

Odtruwanie alkoholowe

Alkoholizm jest poważną chorobą, jednak można z nią walczyć i pokonać uzależnienie. Należy mieć na uwadze, że wychodzenie z nałogu jest trudnym i długotrwałym procesem, podczas którego trzeba będzie naprawić zdrowotne szkody powstałe w skutek działania alkoholu. W momencie kiedy ciągi alkoholowe pojawiają się coraz częściej i trwają one coraz dłużej, w ciele człowieka dochodzi do odwodnienia, braków witaminowych i mineralnych, a także do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Ich rozwojowi można zapobiec poprzez odbycie odtruwania alkoholowego.

Dlaczego odtrucie alkoholowe jest ważne?

Po spożyciu alkoholu w ciele człowieka zaczyna być gromadzona duża ilość toksyn. Jest to spowodowane ograniczonymi możliwościami wątroby, która w takich chwili zostaje bardzo obciążona. Proces trawienia składa się z wielu etapów, przez co jest rozwleczony w czasie. Aby odciążyć wątrobę oraz wyrównać wszelkie braki i niedobory w organizmie warto odbyć detoksykację. Przebieg detoksu korzystnie wpływa na zmianę samopoczucia, tym samym poprawia się również kondycja i ogólny stan alkoholika.
Warto zaznaczyć, że odtruwanie stanowi początek terapii odwykowej. Aby móc pracować z alkoholikiem nad jego słabościami należy przerwać ciągi alkoholowe poprzez odtrucie. Współpraca ze specjalistą z dzieciny terapii i leczenia uzależnień daje możliwość spojrzenia na swoje trudności z innej, trzeźwej perspektywy.
Należy pamiętać, że jednorazowe podanie kroplówki przywracającej równowagę wodno-elektrolitową będzie nieskuteczne jeżeli nie zostanie wzmocnione przez inne oddziaływania. Dochodzenie do pełnej równowagi organizmu może trwać nawet kilka dni, a nawet i więcej. Wyniszczony organizm złymi nawykami trwającymi często przez lata wymagają czasu na regenerację tkanek i przywrócenie poprawnego funkcjonowania wszystkich narządów i układów wewnętrznych.