Zatrucie alkoholowe wbrew pozorom nie dotyka tylko alkoholików. Każdemu z nas może zdarzyć się przesadzić z ilością wypitego alkoholu. Regularność po prostu sprzyja zwiększeniu się etanolu we krwi, czyli przyspieszeniu procesu zatrucia. Słabo odróżniamy kaca, który pojawia się po wytrzeźwieniu, od zatrucia alkoholowego.
Przeżywanie kaca na drugi dzień po spożyciu alkoholu nie ma związku z zatruciem alkoholowym. Kac wynika ze spożycia nadmiernej ilości alkoholu i jest bardzo subiektywnym stanem. Każdy z nas dysponuje innymi różnicami indywidualnymi, z tego względu inaczej go odczujemy. Zatrucie alkoholowe to z kolei zagraża bezpośrednio naszemu życiu i zdrowiu.
Aby wiedzieć, jak postępować z zatruciem alkoholowym, powinniśmy najpierw dowiedzieć się, czym ono jest dokładnie, ponieważ ten termin budzi dużo wątpliwości. Nie należy go łączyć oraz kojarzyć ze stanem upojenia alkoholowego. Zatrucie alkoholowe niszczy nasz układ nerwowy i powoduje poważne konsekwencje. Niestety nie da się określić, po jakiej ilości możemy się spodziewać zatrucia, ponieważ to wszystko jest bardzo indywidualne. Mimo wszystko możemy się przed nim zabezpieczyć, uczulając o rozsądnym spożywaniu alkoholu.
Oddziaływanie alkoholu na organizm
Alkohol jest dla naszego organizmu trucizną. Nie wykazuje żadnego korzystnego działania, a jego jedyne działanie opiera się na niszczeniu naszego zdrowia. Oczywiście, spożywamy alkohol z innych powodów. Działa na nas rozluźniająco, dlatego często korzystamy z jego działania, gdy mamy gorszy humor oraz potrzebujemy odpocząć od codziennych obowiązków. Alkohol jest substancją psychoaktywną, która zostaje bardzo szybko wchłonięta do mózgu. 5 do 10 minut po wypiciu możemy się spodziewać metabolizowania w wątrobie. Jego działanie jest uzależnione od dawki. Każda substancja ma swoją granicę, jeżeli chodzi do ilość. Dawka czyni truciznę. Spożycie powyżej 4 promili alkoholu jest traktowane jako śmiertelna ilość.
Alkohol zaburza pracę naszej świadomości oraz sprawia, że zmieniamy swoje zachowanie i przestajemy dokonywać prawidłowej oceny sytuacji. Takie działanie sprawia, że alkohol staje się bardzo poważnym zagrożeniem. Czasami ciężko jest nam przestać i pijemy go, aż do uzyskania stanu upojenia. Taki problem w dużej mierze dotyczy osób uzależnionych od alkoholu, które zmagają się z całkowitą utratą kontroli, w kwestii spożywania etanolu. U nich istnieje największe prawdopodobieństwo zatrucia alkoholowego, spowodowane regularnością oraz brakiem wewnętrznych hamulców.
Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?
Objawy zatrucia alkoholowego mogą różnić się w zależności od dawki. Każda ilość niesie ze sobą nowe objawy.
Zatrucie alkoholowe możemy podzielić na cztery stadia:
- Stadium pierwsze – stan pobudzenia. Pojawia się, gdy w organizmie nie dochodzi do przekroczenia 2 promili używki. Charakterystyczne objawy obejmują: przekrwione spojówki, silny zapach alkoholu z ust, euforia, zanik krytycyzmu, pobudzenie psychoruchowe, problemy z mową – bełkot alkoholowy, trudności w utrzymaniu równowagi oraz poruszaniu się, zaburzenia koordynacji ruchowej, chwiejność, zawroty głowy oraz utrata kontrola nad sobą oraz swoim zachowaniem. Kiedy wypijemy 30 – 35 mililitrów alkoholu, organizm zostanie pobudzony – odczujemy brak zmęczenia oraz rozluźnienie i lepszy nastrój.
- Stadium drugie – przepełniające uczucie senności. Taki stan osiągamy, gdy stężenie alkoholu będzie się utrzymywać pomiędzy 2 do 2,5 promila używki. Dochodzi wtedy do tachykardii (przyspieszonej pracy serca), ogólnego osłabienia, senności, zaburzeń świadomości, wiotkości i osłabienia mięśni oraz utrudnionej reakcji na bodźce. Problem stanowi wysławianie się oraz mówienie.
- Stadium trzecie – zamroczenia. Dawka rośnie niebezpiecznie i zatrzymuje się w granicy 2,5 do 4 promili. Objawy zaczynają być poważniejsze, a po normalnym funkcjonowaniu nie zostaje nic. Odczuwalna jest bezsilność oraz chłód. Pojawiają się trudności w czuciu oraz następuje utrata świadomości. Dana osoba przestaje kontrolować własną fizjologię, co może prowadzić do niekontrolowanego oddawania moczu ub stolca. Potrzebna jest szybka interwencja, zanim dojdzie do 4 stadium.
- Stadium czwarte – asfiksji. Stężenie alkoholu we krwi przekracza 4 promile, czyli stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. W takiej sytuacji liczą się minuty, ponieważ alkohol w każdej chwili może uszkodzić całkowicie układ nerwowy, co doprowadzi do śmierci danej osoby. Objawy czwartego stopnia obejmują: hipotermię, brak reakcji źrenic na światło, śpiączkę, całkowitą utratę świadomości, brak odruchów oraz problemy z oddychaniem. Osoba zagrożona jest porażeniem układu oddechowego lub ostrą niewydolnością krążenia – wstrząsem lub obrzękiem płuc. Istnieje także zagrożenie zachłyśnięcia lub zapadnięcia na zachłystowe zapalenie płuc.
Jakie może być zatrucie alkoholowe?
Zatrucie alkoholowe bardzo często jest mieszanką alkoholu i leków oraz innych substancji odurzających, na przykład narkotyków. Taki stan znacznie utrudnia wyzdrowienie pacjenta i daje jeszcze gorsze objawy, a wraz z nimi zagrożenia. Spożywaniu alkoholu często sprzyja korzystanie z innych używek. Wszystko przez to, że nie zdajemy sobie sprawy z własnych działań i zachowujemy się w sposób bezmyślny i irracjonalny. Osoby nadużywające alkoholu często uciekają się do zachowań ryzykownych pod wpływem alkoholu. Najbardziej narażone są osoby uzależnione, ponieważ w ich przypadku alkohol ciągle utrzymuje się w organizmie. Bardzo często do interakcji między lekami lub innymi środkami doszło nieświadomie.
Każde zatrucie alkoholowe wymaga leczenia. Nigdy nie wiemy, ile czasu będzie trwało i jak poważne skutki uboczne nas dosięgną. W wielu przypadkach lepiej nie ryzykować. Jest to zawsze niebezpieczny stan, który musi zostać wyeliminowany, a pacjent – zabezpieczony. Bardzo często podczas zatrucia alkoholowego dochodzi do poważnych urazów głowy, które ciężko rozpoznać, gdy pacjent jest w stanie upojenia. Objawy zatrucia alkoholowego mijają po kilku dniach, jednak niektóre przypadki wymagają leczenia w ośrodku, które obejmuje okres od 7 do 10 dni. Wszystko zależy od stanu, w którym znajduje się pacjent oraz jak dużo używki wypił.
Jak postępować w przypadku zatrucia alkoholowego?
Jeżeli ktoś z Twojego bliskiego otoczenia spożył zbyt dużo alkoholu to upewnij się, że przestał pić. Najszybszą metodą na usunięcie alkoholu z organizmu są wymioty. W takiej sytuacji należy zadbać, aby dana osoba się nie odwodniła, ponieważ sam alkohol działa odwadniająco. W połączeniu z wymiotami może utracić wszystkie ważne składniki. Zadbaj również o zapewnienie mu ciepła. Najlepiej, aby każda osoba w ciężkim stanie została wysłana na odtruwanie alkoholowe, podczas którego lekarze dokładnie zadbają o stan zdrowia pacjenta oraz uzupełnią mu wszystkie braki witaminowe oraz minerałowe, których doświadczył w wyniku spożycia nadmiernej ilości alkoholu.
Zatrucie alkoholowe wymaga szybkich i zdecydowanych działań, ponieważ w wielu przypadkach zagrożenia są zbyt poważne. Pamiętajmy o tym.